58. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! - Świat według Hanny Chrzanowskiej dla Pól Nadziei – ZAWÓD: POSŁUGACZKA ORAZ POŚREDNICZKA DO WSZYSTKIEGO
Dodane przez Administrator dnia 12/04/2019 20:31:57
Nie tylko słowa otuchy i miłości, ale też wymierne finansowe wsparcie dla cierpiących, popłynęło w sobotni wieczór 6 kwietnia, z nowohuckiego kościoła „Arka Pana” do pacjentów krakowskiego Hospicjum św. Łazarza. Bohaterką dedykowanego Polom Nadziei koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! była błogosławiona Hanna Chrzanowska.
Idea pielęgnacji i opieki, niesienia chorym ulgi w cierpieniu, wspierania i podtrzymywania ich na duchu, a czasami samej obecności w ostatnich chwilach życia – to wszystko łączy Hannę Chrzanowską z ruchem hospicyjnym. Zbliżająca się pierwsza rocznica beatyfikacji pielęgniarki, piszącej o sobie: zawód: posługaczka oraz pośredniczka do wszystkiego, stanowiła doskonałą okazję do przybliżenia jej postaci. Trudu osadzenia myśli i działalności tej zasłużonej działaczki charytatywnej, pisarki, pedagoga, instruktorki i prekursorki pielęgniarstwa rodzinnego, domowego oraz parafialnego, w szerszym, poetycko-prozatorskim kontekście, podjęła się Agata Bernadt.
Jednak zanim na scenie pojawili się wykonawcy, zgromadzonej publiczności o idei koncertu, Polach Nadziei, działalności oraz podopiecznych krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza opowiedziały: dyrektor artystyczna cyklu Lidia Jazgar oraz prezes hospicjum, dr Jolanta Stokłosa. Już godzinę przed rozpoczęciem wśród licznie gromadzącej się publiczności krążyli wolontariusze, którzy zbierali do puszek datki na wsparcie opieki osób terminalnie chorych. Ofiarodawcom wręczano broszki z kwiatem żonkila – międzynarodowego symbolu nadziei.
W rolę tytułowej bohaterki koncertu wcieliła się redaktorka Radia Kraków i autorka książki o błogosławionej - Marzena Florkowska. Dziennikarka nie tylko zredagowała na potrzeby koncertu fragmenty Pamiętnika, listów i notatek Hanny Chrzanowskiej, ale też użyczyła pielęgniarce swego głosu. Dzięki temu widzowie mogli podążyć za spisanymi przez błogosławioną śladami jej życia, śledzić krok po kroku najistotniejsze zdarzenia, ważkie momenty decyzji, rozterek, radości i smutków bohaterki. Dopełnieniem i komentarzem do wydarzeń z życia Chrzanowskiej była poezja Cypriana Kamila Norwida, Karola Wojtyły, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Andrzeja Zająca OFM Conv i samej błogosławionej. Zarówno ta recytowana przez Dariusza Kowalskiego - aktora teatralnego i telewizyjnego - jak i wyśpiewana przez Lidię Jazgar, Grzegorza Dowgiałło, Michała Ziomka i Agatę Bernadt.
Koncert zakończyło odtworzenie jedynego zachowanego nagrania z głosem błogosławionej, pochodzącego z 1970 roku. Chrzanowska dziękowała w nim swoim uczennicom za podejmowany codziennie trud opieki nad potrzebującymi.
W wydarzeniu udział wzięli ponadto znakomici muzycy: Joachim Mencel – fortepian, lira korbowa, Ryszard Brączek – gitara, Tomasz Grzybowski – gitara, Adam Prucnal – skrzypce, Grzegorz Piętak – kontrabas, Przemek Pacan – perkusja.
Koncert odbył się przy wsparciu Miasta Kraków. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania partnerom: Arce Pana i Inicjatywie Artystycznej Krakowskie Przedmieście, które były partnerami wydarzenia, PPU „Fares” i Agencji Art. Blue (partnerzy cyklu), a także partnerom Pól Nadziei: BP, Gość Niedzielny. Podziękowania należą się także patronom medialnym, do których należą: Głos. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków i Dziennik Polski. Za pomoc przy organizacji i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom koncertu organizatorzy serdecznie dziękują niezawodnemu Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu i Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
(f)


Fot. Paweł Smolik