KONCERTOWA WIOSNA W NOWEJ HUCIE
Dodane przez Administrator dnia 22/03/2019 18:46:13
Dwa koncerty pasyjne, jeden w wykonaniu artystów Chóru Polskiego Radia, drugi z udziałem studentów i absolwentów szkół muzycznych, wydarzenie poświęcone błogosławionej Hannie Chrzanowskiej oraz koncert paschalny – tak prezentują się wiosenne plany koncertowe Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
30 marca br. o godz. 19.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1a) zabrzmi muzyka niemieckiego baroku oraz wokalno-instrumentalna kompozycja współczesnego estońskiego kompozytora Arvo Pärta „Stabat Mater”. W Koncercie Pasyjnym z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich wystąpi Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej, z udziałem solistów: Dagmary Kołodziej-Gorczyczyńskiej – sopran, Michała Sławeckiego – kontratenor, Macieja Gocmana – tenor, Martyny Pastuszki – skrzypce, Elżbiety Mrożek-Loski – altówka, Krzysztofa Karpety - wiolonczela/wiolonczela barokowa oraz Marka Toporowskiego – organy.
Wiosenny koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! tradycyjnie dedykowany będzie Polom Nadziei. Motyw przewodni wydarzenia, które odbędzie się 6 kwietnia 2019 o godz. 19.00 w Kościele Arka Pana, stanowią zapiski Hanny Chrzanowskiej. Komentarzem do rozmyślań Błogosławionej, której podczas koncertu głosu użyczy Marzena Florkowska, będą utwory Cypriana Kamila Norwida i Karola Wojtyły w mistrzowskiej interpretacji Dariusza Kowalskiego. W warstwie wokalnej usłyszymy Agatę Bernadt z repertuarem, na który złożą się wiersze Karola Wojtyły, Jerzego Szymika, Janusza Pasierba oraz Pastorałka zatroskana autorstwa samej Hanny Chrzanowskiej. Z kolei utwory autorstwa Leszka Aleksandra Moczulskiego i Andrzeja Zająca OFMConv, do muzyki Ryszarda Brączka wykonają Lidia Jazgar, Grzegorz Dowgiałło i Michał Ziomek.
Koncert Pasyjny z cyklu Mistrzejowickie Impresje Muzyczne odbędzie się w sobotę 13 kwietnia o godzinie 19.30 w kościele MB Nieustającej Pomocy na osiedlu Bohaterów Września. Wykonawcami będą studenci akademii muzycznych w Poznaniu i Gdańsku oraz absolwenci krakowskich szkół muzycznych, a w programie koncertu znajdą się barokowe utwory Johanna Sebastiana Bacha i Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz dwudziestowiecznego kompozytora Astora Piazzolli.
Koncertową wiosnę w Nowej Hucie zakończy Koncert Paschalny w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich, który odbędzie się w niedzielę Miłosierdzia Bożego – 28 kwietnia o godz. 17.00, w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Gwiazdą wydarzenia będzie Francuz Bruno Cocset - wirtuoz wiolonczeli barokowej, założyciel zespołu muzyki dawnej Les Basses Réunies, muzyk zaangażowany w przywracanie pamięci o twórczości zapomnianych kompozytorów, takich jak Jean-Baptiste Barrière czy Evaristo Felice Dall'Abaco. Na organach zagra Marek Pilch.
(f)