ArcelorMittal Poland na rzecz czystszego powietrza nad miastem – Kolejne bonusy i stojaki w Krakowie
Dodane przez Administrator dnia 03/03/2019 14:13:15
ArcelorMittal Poland, razem z Urzędem Miasta Krakowa kontynuują współpracę na rzecz czystszego powietrza w Krakowie. W tym roku firma będzie wypłacać kolejne bonusy pieniężne dla pierwszych 500 mieszkańców, którzy wymienią nieekologiczne źródła ciepła, korzystając z miejskiego programu dofinansowania.
W ramach współpracy z magistratem, zapoczątkowanej w ubiegłym roku, ArcelorMittal Poland wypłacił już 1000 takich bonusów o wartości 150 zł każdy, a ze złomu odzyskanego z „kopciuchów” wyprodukował ponad 100 stojaków rowerowych, które stanęły przed krakowskimi szkołami.
W tym roku kolejnych 500 osób może otrzymać od stalowej firmy taką gratyfikację za pozbycie się starego pieca.
W Krakowie do wymiany wciąż pozostało jeszcze około 5,5 tys. pieców opalanych węglem lub drewnem. Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową krakowianie mają czas na ich wymianę do 1 września tego roku. Chcąc umożliwić mieszkańcom pozbycie się ostatnich pieców przed tym terminem, Urząd Miasta Krakowa wydłużył czas na składanie wniosków o dofinasowanie do końca czerwca 2019 r. W ramach dofinansowania z magistratu mieszkańcy mogą uzyskać zwrot wydatków związanych z wymianą pieca – do 60 proc.
Ze złomu odzyskiwanego ze starych pieców w krakowskiej hucie produkowane są stojaki rowerowe. Stojaki już stanęły przed krakowskimi szkołami, a kolejna partia 250 stojaków wyprodukowanych z przetopionych „kopciuchów” trafi na ulice Krakowa w najbliższym sezonie rowerowym.
– Cały czas modernizujemy krakowską hutę, ograniczając jej wpływ na środowisko. Do tej pory zainwestowaliśmy w ten oddział 3 mld zł, zmniejszając m.in. emisje pyłowe o 90 proc. Wiemy, jaki wpływ na jakość powietrza ma tzw. niska emisja, powstająca podczas ogrzewania mieszkań i domów paliwem niskiej jakości. Dlatego chcemy nadal wspierać wysiłki mieszkańców i Urzędu Miasta Krakowa kontynuując naszą współpracę i wypłacając bonusy jako zachętę do wymiany pieców – podkreśla Geert Verbeeck, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.