Muzeum Nowej Huty zaprasza
Dodane przez Administrator dnia 03/03/2019 14:12:17
W dniach 1-3 marca zespół Muzeum Nowej Huty zaprasza na darmowe zwiedzanie wystaw na os. Słonecznym („Osiedleni. Teatralne”), w Światowidzie („Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, „Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988” i „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie" – będzie to ostatnia okazja do obejrzenia tej ekspozycji) oraz w schronie pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Wszystkie wystawy będzie można zwiedzać indywidualnie, zaplanowano jednak także specjalne oprowadzania.
Wystawę „Osiedleni. Teatralne” będzie można zwiedzić z przewodnikiem 1, 2 i 3 marca o godz. 15, wystawę „Huta stanęła” w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 12, a wystawy „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” i „Stan zagrożenia” (częścią oprowadzanie będzie spacer po Nowej Hucie pomiędzy oboma lokalizacjami) 1 marca o godz. 13, a 2 i 3 marca o godz. 11 i 13. Udział w oprowadzaniach po wcześniej rezerwacji za pośrednictwem strony https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?lang=pl
13 marca w Muzeum Nowej Huty w Światowidzie w ramach Salonu Książki Krakowskiej odbędzie się wspólna prezentacja wydawnictw łączących się instytucji: piątego numeru rocznika „Światowid”, podsumowującego działalność Muzeum PRL-u i wydawnictwa towarzyszącego wystawie „Osiedleni. Teatralne”. W rozmowie udział wezmą Magdalena Smaga, dr Dominika Hołuj i dr hab. Anna Ziębińska-Witek, a poprowadzi ją redaktor Marcin Baran.
19 marca o godz. 18 w Sali Miedzianej Pałacu Pod Krzysztofory (Rynek Główny 35) odbędzie się debata „Mieszkańcy Nowej Huty. Krakowianie czy Nowohucianie” z udziałem dr hab. Jacka Gądeckiego, dr hab. Moniki Golonki-Czajkowskiej i dyrektora Jacka Salwińskiego (Muzeum Krakowa). Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
24 marca w godz. 11-17 odbędzie się finisaż wystawy „Osiedleni. Teatralne” na os. Słonecznym 16. W programie m.in.: oprowadzanie kuratorskie po wystawie, zajęcia dla dzieci, spacer na linii os. Słoneczne - Muzeum Nowej Huty, powitanie w Światowidzie.
Natomiast 27 marca o godz. 18 Muzeum Nowej Huty zaprasza do Światowida na wernisaż wystawy „Nowohucianie”.
(f)