Nowohuckie Morsy
Dodane przez Administrator dnia 18/01/2019 20:39:42
Morsuj z ULTRA-TRAIL® MAŁOPOLSKA – to prozdrowotna inicjatywa członków Fundacji 4 Alternatywy. Pierwsze spotkanie miłośników zimowej kąpieli odbyło się 12 stycznia 2019 na plaży w Przylasku Rusieckim. Wzięło w nim udział ponad 20 osób! Wśród odważnych znalazły się zarówno panie jak i panowie. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na wspólne kąpiele w zimnej wodzie w sobotnie poranki.
„Cudowne uczucie – początkowy lęk szybko zastępuje euforia!” – mówi Grzesiek, świeżo upieczony mors. „Najważniejsza jest rozgrzewka, potem już z górki” – dodaje ze śmiechem Gosia.
Ponad 20 osób zameldowało się na nowohuckiej plaży w sobotni, mroźny poranek. Najpierw należało w zamarzniętej tafli wyciąć sporej wielkości przerębel – przydała się siekiera i saperka. Potem rozgrzewka i w lodowatej wodzie ląduje czterech panów. Następnie kolejny przerębel wyrąbany nieco bliżej brzegu – tak, by każdy mors mógł kontrolować proces zanurzania – kolejne osoby pokrzykując i śmiejąc się próbują swoich sił w morsowaniu. Dla niektórych to pierwszy raz. Część uczestników decyduje się na drugą turę zanurzenia. Potem szybkie wycieranie, suche ubranie i pamiątkowe zdjęcie.
„Pomysł lodowych kąpieli chodził mi po głowie od kilku tygodni. By się odważyć trzeba najpierw stoczyć walkę w swojej głowie, potem idzie jak z płatka” - mówi Piotr Jasiński z Fundacji 4 Alternatywy. „Podczas zeszłotygodniowego spotkania wolontariuszy fundacji, kiedy podsumowaliśmy grudniowy festiwal biegów górskich WINTER TRAIL MAŁOPOLSKA 2019 zdecydowaliśmy się na spontaniczny, nocny wyjazd na próbne morsowanie. Udało się, czworo z nas zaliczyło swój debiut w lodowatej kąpieli. Padło hasło, że z pewnością morsów w Nowej Hucie jest więcej – stąd dzisiejsze spotkanie” – dodaje Paweł Derlatka – Wiceprezes Fundacji 4 Alternatywy.
„Od wielu lat staramy się inicjować działania prozdrowotne, charytatywne
i prośrodowiskowe. Organizujemy zbiórki na rzecz pacjentów pobliskiego oddziału MONAR-u, pomagamy bezdomnym zwierzakom. Fundacja organizuje biegi crossowe w Nowej Hucie pod marką Nowa Huta w czterech smakach. W górach urządzamy międzynarodowe zawody w biegach górskich. To nie są łatwe biegi – zimą najdłuższy dystans mierzy 105 kilometrów, latem aż 240. Wspólne morsowanie to kolejna inicjatywa, która ma na celu integrację
i promocję zdrowego stylu życia. Ponadto pokazujemy, że Nowa Huta to świetne miejsce do aktywnego spędzania czasu.” – uzupełnia Magdalena Zyguła, Prezes Zarządu Fundacji 4 Alternatywy, inicjatora spotkania morsów.
Kolejne spotkanie towarzyskie „Morsuj z ULTRA-TRAIL® MAŁOPOLSKA” odbędzie się w sobotę 19 stycznia o godz. 10.00 również na plaży stawu nr 1 w Przylasku Rusieckim.
(ał)


Fot. Magdalena Zyguła