Miasto świątecznie przystrojone
Dodane przez Administrator dnia 07/12/2018 22:15:26
Już rozbłysły światła na 15-metrowej miejskiej choince w Rynku Głównym, a my możemy cieszyć się świąteczną iluminacją Placu Centralnego i Alei Róż.
I choć niektórzy nosem kręcą na wydatki, ze świąteczną iluminacją miasta związane, to dziś bez tych świetlnych ozdób, ten przedświąteczny czas trudno sobie wyobrazić.

Motywem przewodnim świątecznego przybrania miasta będą pawie pióra, nawiązujące do projektu szyldu krakowskiej kawiarni artystycznej „Paon” autorstwa Wyspiańskiego. Z kolei geometryczne formy wypełniające elementy dekoracji przywodzić mają na myśl grafiki i obrazy najbardziej znanej polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego Zofii Stryjeńskiej. Kolorystyka całej dekoracji nawiązuje do barw charakterystycznych dla miasta. Dominuje złoto, srebro, biel i kolor niebieski. Na drzewach wokół Placu Centralnego zainstalowano tuby snowfall, co daje efekt padającego śniegu.
To jeszcze nie wszystko. W okolicy Rynku Głównego, Ronda Matecznego oraz na Placu Centralnym im. Ronalda Reagana udekorowane zostały lampy. Na ulicach Floriańskiej, Siennej, Grodzkiej, Brackiej, Szewskiej i Sławkowskiej pojawiły się elementy podwieszane – motyw pawiego pióra, zwieńczony charakterystycznym „okiem” oraz zaśnieżone gałązki „młodopolskie”.
Szukać można również na miejskich placach dużych baniek, w kolorystyce niebiesko-białej. Niektóre z nich mają specjalne przejście, dzięki któremu mieszkańcy i turyści mogą wykorzystać ten rodzaj wizualnego tła do wykonania zdjęcia. Bombki z przejściem pojawiły się przy NCK, a także na Placu Matejki, Placu św. Marii Magdaleny, Rondzie Mogilskim. Bańki na podeście, w towarzystwie mniejszych elementów będzie można zobaczyć na Rondzie Grunwaldzkim, Rondzie Młyńskim oraz przy Dworku Białoprądnickim.
Iluminowane świątecznie są również mosty: Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzyniecki oraz Estakada 29 Listopada. Zostały ozdobione tradycyjnymi formami zdobniczymi w postaci pająków ludowych.
Aluminiowe konstrukcje z rozpiętymi kurtynami i sznurami świetlnymi w kolorach białym ciepłym, białym zimnym i niebieskim wzbogacone bombkami w kolorach granatowym, srebrnym i złotym sprawią, że dekoracja efektownie będzie się prezentować zarówno w nocy jak i w ciągu dnia.
Na moście Piłsudskiego rozłożona jest gęsta girlanda świetlna w kolorze białym zimnym z co piątą diodą migającą. Łuna odbijająca się od wody potęgować będzie wrażenie ilości użytego światła. Wewnątrz mostu stworzona zostanie za pomocą dekoracji rodzaj gwieździstego nieba.
Tradycyjnie w mieście pojawiły się „anioły” (m.in. na al. Róż, Rynku Podgórskim, Placu Inwalidów, Rondzie Matecznego, Rynku Głównym oraz pod Wawelem). Tegoroczną inspiracją dla aniołów był motyw liści na fresku „Róże” z 1895 roku oraz wzór pawiego oka. Towarzyszące aniołom mniejsze skrzydła pozwolą na wykonanie fotografii w sercu dekoracji. I tak już się dzieje. Dekoracje będzie można podziwiać do 31 stycznia 2019 roku.
(l)