ZACHWYCA MNIE MÓJ BÓG
Dodane przez Administrator dnia 13/09/2018 09:57:35
Nowa Huta - dzielnica Krakowa, która według zamierzeń twórców miała tworzyć przestrzeń pozbawioną Boga. Relacje społeczne próbowano kształtować w niej według światopoglądu materialistycznego, wykluczającego jakiekolwiek odniesienia religijne, podporządkowując człowieka woli partii robotniczej, jednocześnie odzierając go ze sfery sacrum.

Rozszerzona zawartość newsa
W 1957 roku na placu, gdzie z woli mieszkańców stanąć miał pierwszy w Nowej Hucie kościół, umieszczono drewniany krzyż. Zarządzenie jego usunięcia i cofnięcie przez władzę pozwolenia na budowę kościoła, doprowadziło do konfrontacji ze społeczeństwem. W dniu 27 kwietnia 1960 roku na plac budowy wjechały koparki i wkroczyły oddziały milicji obywatelskiej. Doszło do rozruchów i walk między podległymi władzy oddziałami a mieszkańcami, którzy bohatersko stanęli w obronie krzyża. To dzięki ich zdecydowanej postawie pozostał on na swoim miejscu.
Nowa Huta stała się „zaczynem” odnowy, o której kilkanaście lat później mówił święty Jan Paweł II w opactwie mogilskim w trakcie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. To właśnie tam po raz pierwszy używa sformułowania "nowa ewangelizacja". Mówił m.in.: „Niegdyś ojcowie nasi na różnych miejscach polskiej ziemi stawiali krzyże na znak, że dotarła już do nich Ewangelia, że rozpoczęła się ewangelizacja – i że trwa nienaruszona. Z tą myślą postawiono też ów pierwszy krzyż w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty. Kiedy postawiono opodal tego miejsca nowy, drewniany krzyż, było to już w okresie Millennium. Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia. Że rozpoczęła się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza”.
Podążając za myślą naszego Wielkiego Rodaka pragniemy podziękować Panu Bogu za Nowa Hutę – Miasto Boga. W sposób szczególny chcemy wyrazić wdzięczność nowohuckim kapłanom - posługującym obecnie, ale i tym, którzy zakończyli już swoją pracę w nowohuckich parafiach.
W tym roku mija dwusetna rocznica święceń kapłańskich św.Wincentego Pallottiego (1818-2018), założyciela Księży Pallotynów, którzy do Nowej Huty przybyli w 1999 roku wpisując się w jej pejzaż, podejmując dzieło apostolstwa i ewangelizacji.
Dlatego wspólnie z Zarządem dzielnicy XVIII Nowa Huta, włączając się w inicjatywę „Zajrzyj do Huty”, pragniemy zaprosić na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w dniu 21 września 2018 roku o godz. 19.00 w Alei Róż ( Plac Centralny) pod hasłem „Zachwyca mnie mój Bóg”. Składać będzie się ono z części koncertowej i uwielbieniowej. Pierwszą uświetnią wykonawcy: Muode Koty, Hiob, Jaspis, Gsus Project i La Pallotina. Usłyszymy również utwory wykonane przez wybitnych ludzi miłujących muzykę poetycką i poezją śpiewaną: Krzyśka Banitę Kargóla i Włodka Mazonia, jak również wokalistki: Aleksandrę Janusz i Zuzannę Bukowską. Druga część będzie mieć formę modlitwy dziękczynnej za Nową Hutę, pracujących w niej kapłanów, jak również za wszystkie dzieła, które dokonują się w Mieście Boga. Do tego wydarzenia przygotowuje się orkiestra symfoniczna wraz z chórem pod batutą Miłosza Konarskiego. Spotkanie poprowadzi znany dziennikarz i redaktor Karol Gnat oraz nasi redaktorzy: Ola Urzędowska i Jakub Rutkowski. Całe wydarzenie będzie transmitowane w internecie.
W czasie tych dni chcemy opowiedzieć o św. Wincentym Pallottim. Program Dni Pallottiego – bo tak to nazwaliśmy, przedstawia się następująco:
+ 21 września (piątek) 19.00 KONCERT pt. Zachwyca mnie mój Bóg (Początek Alei Róż, Plac Centralny).
+ 22 września (sobota) 18.00 Msza Święta i Czuwanie z Pallottim (Kościół Matki Bożej Pocieszenia, ul. Bulwarowa 15a). Przewodniczenie i słowo – ks. Adrian Galbas SAC,
Przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego (Poznań).
+ 23 września (niedziela) 10.00 Msza Święta dziękczynna (Kościół Matki Bożej Pocieszenia, ul. Bulwarowa 15a). Przewodniczenie: Przełożony Prowincji Chrystusa Króla (Warszawa).

Michał Fujawa, ks. Łukasz Gołaś SAC/Pallotti.FM