NOWA HUTA – NOWY CYRK
Dodane przez Administrator dnia 27/07/2018 17:14:59
W dniach 7-17 lipca 2018 odbył się dziewiąty już projekt trójstronnej wymiany młodzieży cyrkowej, zorganizowany przez Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta we współpracy z dziecięco-młodzieżowym cyrkiem Tasifan z Niemiec oraz cyrkiem Naphtaline z Francji. Tegoroczne spotkanie, które przebiegało pod hasłem „Nowa Huta – Nowy Cyrk”, miało za zadanie uświadomić mieszkańcom Krakowa, że cyrk nie musi kojarzyć się z kiczem, mało zabawnymi klaunami i zwierzętami w zakurzonych namiotach.
Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach cyrkowych, które realizowane były w dwóch blokach. Przed południem odbywały się zajęcia żonglerki, klaunady oraz akrobatyki partnerskiej. Po południu realizowano warsztaty z balansu (chodzenia na szczudłach, kuli cyrkowej, rola bola i skakanki), chodzenia na cyrkowej linie, jazdy na monocyklu, oraz tańca i trików z poi. Wieczorami cyrkowa młodzież wspólnie doskonaliła umiejętności podczas otwartych treningów cyrkowych. Jeden z treningów urozmaicili uczestnikom pracownicy GOjump - Parku trampolin, prezentując akrobatykę sportową na specjalnej ścieżce gimnastycznej.
W trakcie trwania projektu uczestnicy mieli okazję poznać Nową Hutę i jej historię, oraz legendy związane z Krakowem. Animacje językowe, prowadzone przez tłumaczy i instruktorów, dały młodzieży możliwość nauczenia się zwrotów i słówek w języku niemieckim, francuskim oraz polskim. Spotkanie w gronie ludzi dzielących tę samą pasję stanowiło idealną okazję do nawiązania nowych i zacieśnienia starych znajomości!
Swoje umiejętności uczestnicy zaprezentowali podczas dwóch wydarzeń plenerowych. Pierwsze z nich – Open Stage czyli Otwarta Scena - odbyło się w środę, 11 lipca 2018. Drugie – niedzielna CyrKawiaRnia – stanowiło punkt kulminacyjny projektu.
Tradycją cyrkowych projektów, organizowanych przez Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz cyrki Naphtaline i Tasifan, jest organizowanie Otwartej Sceny (Open Stage), czyli pokazu talentów uczestników. W tym roku cyrkowe umiejętności prezentowano na scenie Klubu 303. Zgromadzona publiczność obejrzała szesnaście występów w wykonaniu solistów lub grup. Za każdym z nich stał nietuzinkowy pomysł na siebie, oraz autorskie, niepowtarzalne spojrzenie na sztukę cyrkową. Można było zobaczyć występy klaunów, a także pokazy żonglerskie, których tło stanowiła samodzielnie skomponowana przez występującego artystę muzyka lub świetlne wizualizacje, zrealizowane na zaprojektowanym i wykonanym własnoręcznie sprzęcie ledowym. Na zakończenie, w strugach tworzącego niepowtarzalną atmosferę dla występu deszczu, z pokazem fireshow zaprezentowali się uczestnicy z Polski.
W niedzielę 15 lipca 2018 r., już po raz czwarty otworzyły się bramy do CyrKawiaRni, czyli Plenerowej Kawiarni Cyrkowej. Obecność zagranicznych gości, otwarte warsztaty cyrkowe dla dzieci i dorosłych, warsztaty akrobatyczne z GOjump - Parkiem trampolin, program artystyczny, przygotowany podczas projektu Nowa Huta – Nowy Cyrk oraz słoneczna pogoda sprawiły, że miejsca w tej niezwykłej, kawiarni szybko się zapełniły. Przybyłym czas umilała muzyka grana przez DJ’a Wake Up. Na gości czekały darmowe przekąski, ciasta i ciasteczka oraz świeże owoce. Oblegano bar, a domowa lemoniada lała się litrami. Jednak największym powodzeniem cieszyło się stanowisko z darmowymi lodami tajskimi o nieziemskim połączeniu smaków banan-oreo.
Punktem kulminacyjnym CyrKawiaRni był finałowy spektakl uczestników projektu. Artyści zaprezentowali zróżnicowany, technicznie wymagający program, na który złożyły się m.in. skomplikowane piramidy akrobatyczne, zapierające dech w piersiach wyczyny na linie cyrkowej, układy na monocyklach, niesamowite figury tańca z poi, przezabawne numery klaunowe, popisy szczudlarzy, żonglerka solowa oraz grupowa i inne. Po spektaklu najodważniejsi z widzów mogli, pod okiem profesjonalnych trenerów, sami spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach cyrkowych: chodzeniu po linie, żonglerce, chodzeniu na kuli, oraz akrobatyce.
Organizatorami imprezy CyrKawiaRnia – Plenerowa Kawiarnia Cyrkowa był Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Nowa Huta – Nowy Cyrk. Sponsorem projektu była Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Projekt dofinansowała: Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Partnerami projektu byli: Asso Gwennili, BKJ, OFAJ DFJW, Dzielnica XIV Czyżyny, XXX LO w Krakowie oraz Gojump – park trampolin w Krakowie.
(f)