Do 29 grudnia br. trwał będzie – Kiermasz Centralny w Nowej Hucie
Dodane przez Administrator dnia 23/12/2017 10:14:37
Życzenia dla dzielnicy, sąsiadów i bezdomnych, targi rękodzielnicze, pokazy, warsztaty, potańcówki i koncerty będą atrakcjami Kiermaszu Centralnego, który rozpoczął się 15 grudnia w Alei Róż.
Kiermasz Centralny to nowa zimowa propozycja Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego dla mieszkańców Stolicy Małopolski i przyjezdnych. To nie tylko targi rękodzielnicze, gdzie będzie można kupić oryginalne ozdoby i prezenty świąteczne: odbywać się tu będą warsztaty dla dzieci i dorosłych, występy grup artystycznych oraz potańcówki. Na Kiermaszu będzie można przygotować się zarówno do Świąt Bożego Narodzenia, jak i powitania Nowego Roku.
Świąteczną atmosferę podkreślą z pewnością dwie akcje. „Listy z/do Huty”, czyli dwumetrowa instalacja w kształcie choinki, na której każdy będzie mógł zawiesić swoją kartę z życzeniami dla najbliższych, sąsiadów i dla Nowej Huty. Wspólnie z Ośrodkiem Kultury im. C.K. Norwida będzie można natomiast samodzielnie przygotować kartki świąteczne. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł sprawić odrobinę radości osobom, które spędzą Wigilię w Noclegowni i Schronisku dla Bezdomnych przy ul. Makuszyńskiego 19A w Nowej Hucie, przygotowując ręcznie robioną kartkę świąteczną.
Przed Wigilią na Kiermaszu Centralnym będzie można także kupić świąteczne dekoracje i prezenty dla najbliższych. Róża Wollny pojawi się w Alei Róż wraz z tradycyjnymi ozdobami choinkowymi i stroikami świątecznymi. Ceramikę, zabawki i ręcznie robione ozdoby świąteczne będzie można kupić w Zakątku Artystycznym Ewy Śliwy. Wspólnota Emaus wystawi przedmioty codziennego użytku, Ewa Laurisch zaprezentuje ręcznie robioną biżuterię, a maskotki robione na szydełku - Dorota Michalik (właścicielka marki Kropka-kreska). Rodziców i ich pociechy może też zainteresować Akademia Popotam, słynąca z dużego wyboru gier wielkoformatowych, planszowych i książek. Nieco starszych zainteresuje być może Unikat - ubrania inspirowane Nową Hutą, lub rzeczy stare i dziwne Ludmiły Adamskiej.
Po zakupach, a przed warsztatami, będzie można spróbować pysznej herbaty, kawy i innych ciepłych napojów, a także skosztować smakołyków przygotowanych przez Fantazję Pierogów oraz cukiernię Sweet Life.
Dla odwiedzających przygotowano także warsztaty m.in. z ozdabiania aniołków ze sklejki
oraz drukowania tradycyjnymi metodami kartek świątecznych, prezentów i ozdób świątecznych, a także warsztaty kulinarne i chanukowe. W ramach Ostrych Dyżurów Literackich dzieci i rodzice dowiedzą się po jakie książki warto sięgnąć.
Na Kiermaszu Centralnym będzie można także posłuchać gitarowego koncertu kolęd Jakuba Zieliny, formacji Grodzka Gospel, podziwiać występy zespołu baletowego Gaduły i wokalnego – Jędrusie – a także obejrzeć widowisko Krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop „Pierwsza Gwiazda”. Na Kiermasz przybędą też Królowa Zima i anioły na szczudłach. Będzie się działo!
Kiermasz Centralny będzie czynny w dniach 15-23 oraz 27-29 grudnia w godzinach 12.00-20.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
(f)