Dla sportowego ducha hutników – 60 lat hutniczego TKKF
Dodane przez Administrator dnia 02/12/2017 13:32:58
Już 60 lat działa Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej przy krakowskiej hucie. Powstało 18 stycznia 1957 roku, ale i wówczas, i dziś, siłą towarzystwa była grupa oddanych działaczy, którzy organizowali sport i rekreację zarówno wśród hutniczej załogi, jak i dla mieszkańców nowohuckich osiedli.
W latach sześćdziesiątych TKKF oficjalnie przejęło rolę głównego organizatora spartakiady krakowskiej huty. Oprócz tradycyjnych konkurencji sportowych, takich jak piłka nożna, siatkowa, koszykowa, tenis stołowy, badminton, strzelanie, szachy, wymyślano dla potrzeb spartakiad nowe konkurencje: ringo, biegi przełajowe, podnoszenie ciężarka, sztafetę kolektywów. Dobierano je kierując się ich popularnością wśród hutników.
- Nie było praktycznie żadnej dyscypliny sportowej, która nie miałaby odbicia w formie rekreacyjnej w działalności Towarzystwa – wspomina Kazimierz Pyż, obecny prezes TKKF ArcelorMittal Poland.
Wtedy było łatwiej, bo organizacja miała mocne wsparcie ze strony zakładu. Dodatkowo, jeszcze w latach osiemdziesiątych, TKKF dysponował salą treningową, salą do tenisa stołowego, magazynem sprzętu sportowego i pomieszczeniami w Domu Młodego Hutnika na osiedlu Stalowym oraz boiskiem nr 4 na stadionie „KS Hutnik”. Dzięki zaangażowaniu działaczy udało się przetrwać najtrudniejsze lata - 1990 i 91. Pozbawiony obiektów i wsparcia finansowego TKKF musiał radzić sobie sam. Działalność sportową uratowały festyny rekreacyjne dla załogi huty, turnieje badmintona, tenisa stołowego, szachów oraz piłki nożnej, tak w hali, jak i na boiskach trawiastych. Potem powstała liga piłki nożnej drużyn siedmioosobowych. W roku 1997 reprezentacja Huty im T. Sendzimira zdobywa tytuł mistrza Polski w XIV Halowych Mistrzostwach Polski Hutników w Piłce Nożnej w Zawierciu, a w kolejnych zostaje wicemistrzem.
W turniejach startują drużyny z zakładów huty i spółek. W koszulkach z logo ArcelorMittal Poland reprezentacja hutniczego TKKF przez ostatnie lata czterokrotnie zdobywała mistrzostwo Krakowa w lidze „piątek", organizowanej przez Małopolski TKKF.
Piłka nożna dominuje do dziś – w formie halowej – i to z sukcesami. Rok 2010 przyniósł Mistrzostwo Polski w XXVII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Hutników, a w kolejnych XXVIII - wicemistrzostwo.
Działający obecnie Zarząd organizuje imprezy i turnieje otwarte zapraszając do udziału mieszkańców i zaprzyjaźnione drużyny.
Mimo trudności, jakie dotykają organizacje oparte na zaangażowaniu poszczególnych osób, hutniczy TKKF ciągle działa, organizując turnieje piłki nożnej i tenisa stołowego, którym towarzyszą dyscypliny rekreacyjne. Współpracuje z hutniczymi związkami zawodowymi i spółkami hutniczymi.
- Nie sposób wymienić wszystkich zasłużonych działaczy, ale chciałbym przypomnieć nazwiska tych, którzy w szczególny sposób wpisali się historię Hutniczego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, są to: Łucja Kumpicka, Zofia Kwiecień, Tadeusz Kowalczyk, Zbigniew Kazimierski, Włodzimierz Grzelak, Adam Gawor, Bolesław Juszczak, Leszek Przedpolski oraz działający w obecnym zarządzie Krzysztof Zięba, Tadeusz Oleś, Władysław Łopatka, Mariusz Kordylewski, Janusz Czechowski, Marzena Ziemba, Maria Zachara - podkreślał podczas uroczystości 60-lecia hutniczego TKKF, jego prezes - Kazimierz Pyż.


Dzięki nim hutniczy TKKF działa już 60 lat