„Światowid” do adaptacji
Dodane przez Administrator dnia 24/11/2017 19:50:26
10 listopada w dawnym kinie „Światowid” w Nowej Hucie podpisano umowę pomiędzy Muzeum PRL-u a firmą MAE Multimedia Art Education, która wykona projekty wystawy stałej oraz adaptacji architektonicznej i przebudowy budynku dawnego kina.
Muzeum PRL-u (w organizacji) działa w „Światowidzie” od kwietnia 2013 roku i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imieniu muzeum umowę podpisał Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które na zlecenie gminy Kraków zarządza Muzeum PRL-u.
Podpisanie umowy jest wynikiem konkursu na projekt architektoniczno–budowlany oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza, który rozstrzygnięto w październiku 2016 r. Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem. Prace projektowe będą kosztować 2,6 mln zł, a ich zakończenie planowane jest na luty 2019 r. Sfinansuje je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To podstawa do gruntownego remontu i przebudowy budynku oraz stworzenia wystawy stałej. Koszt wszystkich prac związanych z przystosowaniem budynku kina Światowid na potrzeby Muzeum PRL-u szacowany jest na 50 mln zł.
Przypomnijmy, że w kwietniu bieżącego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstrzymało dotację na przygotowanie projektów umożliwiających przekształcenie dawnego kina w muzeum. Powodem miały być opóźnienia w realizacji projektu. Władze Krakowa podkreślały, że zmiany w harmonogramie prac wynikały z procedur i przedłużających się procesów decyzyjnych, także z udziałem ministerstwo.
W sierpniu br., podczas spotkania wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga z wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosławem Sellinem, ustalono że MKiDN sfinansuje scenariusz i projekt ekspozycji stałej, a także przygotowanie projektów budowlanych.
Zawarta w październiku 2014 r. umowa o współprowadzeniu Muzeum PRL-u wygaśnie z końcem 2018 r. i wówczas samodzielne finansowanie instytucji przejmie gmina Kraków. Równocześnie dyskutowana jest koncepcja, aby instytucja zmieniła nazwę, stając się docelowo Muzeum Nowej Huty.
Budynek kina Światowid wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. W piwnicy mieszczą się schrony lotnicze, które już dziś są elementem ekspozycji .
(l)