NCK – zmienia się dla Was!
Dodane przez Administrator dnia 17/11/2017 22:27:58
Podczas wakacji w Nowohuckim Centrum Kultury przeprowadzono remont, którego hasło brzmiało „Zmieniamy się dla Was”. O tym co zostało zmienione i ile te zmiany kosztowały oraz o planach na kolejne lata rozmawiamy ze Zbigniewem Grzybem, dyrektorem NCK.

+ We wrześniu zakończył się kolejny remont budynku NCK. Jakie prace zostały wykonane tym razem?

- ZBIGNIEW GRZYB: Tu przed rozpoczęciem nowego sezonu, przed Kombinatem Kultury 2017, zakończyły się prace związane z termomodernizacją budynku oraz poprawą efektywność energetycznej. Przekładając to na bardziej zrozumiały język wymieniliśmy oświetlenie we wszystkich salach i korytarzach NCK. Stare, zużyte i energochłonne lampy zastąpiły nowoczesne panele LED, w których w zależności od potrzeb można regulować natężenie światła. Przez to w salach i korytarzach zrobiło się dużo widniej i przyjemniej. Dodatkowo wyremontowanych zostało kilka pomieszczeń dydaktycznych, biurowych oraz węzły sanitarne przy sali teatralnej.
+ Remont musiał być kosztowny. Jak udało się pozyskać środki, dzięki którym odnowiono wnętrza Centrum?
- Remont ten został wykonany w ramach programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne i sfinansowany ze środków unijnych rozdysponowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Niezbędny wkład własny zapewnił Urząd Miasta Krakowa, a całość inwestycji przeprowadził Wydział Inwestycji Miasta Krakowa. Łączne nakłady to niemal 5 mln zł. Pozostałe remonty zostały sfinansowane z dotacji inwestycyjnej przyznanej przez UMK, był to ponad 1 mln zł.
+ W związku z pracami renowacyjnymi NCK musiało zrezygnować z tradycyjnej akcji „Lato w mieście”. Wszyscy zainteresowani wakacyjnymi zajęciami musieli być zawiedzeni.
- Od 12 czerwca korzystanie z NCK było rzeczywiście mocno ograniczone, ale mam nadzieję, że wszyscy, którzy od września przychodzą do Centrum z pewnością widzą, że było warto. To było bardzo duże wyzwanie - tak skoordynować prace, aby w okresie niecałych trzech miesięcy przeprowadzić remont na tak dużą skalę. Mimo to udało nam się przeprowadzić serię bardzo udanych koncertów na scenie plenerowej Na letnie zajęcia zapraszamy w przyszłym roku.
+ Odnowione wnętrza są nie tylko bardziej funkcjonalne i estetyczne. Zadbano również o większe bezpieczeństwo przebywających w budynku osób.
- Wprowadziliśmy kilka systemów, z których mam nadzieję nie będziemy musieli korzystać: nowoczesne czujniki pożarowe, system oświetlenia awaryjnego, działający przy odcięciu zasilania oraz kilka nowoczesnych hydrantów. Stare, metalowe sufity zostały zastąpione estetycznymi sufitami z materiałów niepalnych. Obecnie trwają jeszcze prace nad wydzieleniem klatek schodowych oraz oddymianiem budynku. Poprawione zostało także oznakowanie dróg ewakuacyjnych.
+ Fasada i otoczenie Centrum też z każdym rokiem się zmienia. Przy okazji tegorocznego remontu również o tej kwestii nie zapomniano.
- Tak, ale są to na razie tylko kosmetyczne zmiany. Mozaika wenecka „Mezzoforte” Maurycego Gomulickiego to tylko element ożywienia terenu przy wschodniej elewacji NCK. Na to zadanie udało nam się pozyskać dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku zagościły tam food trucki, tworząc unikalną w Nowej Hucie strefę oryginalnego jedzenia, którą nazwaliśmy „Huciak”.
+ „Zmieniamy się dla was” – jak rozumiem, to hasło dalej będzie obowiązywać. W takim razie jakich zmian należy się spodziewać w najbliższej i tej nieco dalszej przyszłości?
- W roku 2019 chcemy gruntownie zmodernizować całą przestrzeń wokół budynku. Zostaliśmy wpisani przez Prezydenta Krakowa na listę projektów rewitalizacyjnych. Zakłada on w ogólnych założeniach remont nawierzchni chodników, dróg, oświetlenia, zieleni, wystawy plenerowej i małej architektury. Jeśli wszystko się powiedzie, mieszkańcy Nowej Huty w miejsce zdegradowanej i zniszczonej przestrzeni otrzymają funkcjonalną, estetyczną i bezpieczną strefę wypoczynku oraz aktywności kulturalnej. Dodatkowo w przyszłym roku chcemy gruntownie zmodernizować salę teatralną. Mam nadzieję, że po tym remoncie będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu sal widowiskowych w Krakowie. Pragniemy stworzyć z NCK najlepsze centrum kultury w Polsce. Sądząc po opiniach, które do nas docierają jesteśmy na dobrej drodze.
+ Dziękuję za rozmowę.
(ał)