Awangardowy ślad po lotnisku
Dodane przez Administrator dnia 02/11/2017 22:37:41
Hangar samolotowy w Czyżynach ma prawie 90 lat. Jego powierzchnia wynosi około 2 tys. m kw. W tym olbrzymim jednonawowym powietrze mieściła się kiedyś zajezdnia autobusowa. Teraz hangar jest w użytkowaniu Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Budynek, choć trudno go tak nazwać, bo to przykład nowoczesnej konstrukcji stalowej, powstał w 1931 roku, w cywilnej części lotniska Rakowice-Czyżyny. Lotnisko liczyło już prawie 20 lat. Założyły je w 1912 roku austro-wegierskie władze wojskowe. Planowano 12, ale wybudowano tylko 7 hangarów. Pierwszy hangar miał konstrukcję żelbetową, nowoczesną lecz drogą, kłopotliwą w wykonawstwie. Kolejne hangary - miały już konstrukcję stalową – o dachach podwieszonych do zewnętrznych łuków nośnych. Montowano je na ziemi i podnoszono za pomocą specjalnych wciągarek. Pomysłodawcą był inżynier Bronisław Kowalski z Górnośląskiego Towarzystwa Przemysłowego. Natomiast kierownikiem budowy krakowskiego lotniska był prof. Inżynier Izydor Stella- Sawicki. Pod koniec lat 20-tych XX wieku były to największe hangary samolotowe na świecie. Podczas II wojny światowej lotnisko w Rakowicach było zajęte przez Niemców. Ocalały dwa hangary, a samo lotnisko w Czyżynach zostało zamknięte w 1963 roku. Hangar przez niemal 30 lat był używany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. W tym czasie dobudowano kilka przybudówek, które teraz trzeba rozburzyć.
W zeszłym roku udało się wyremontować dziurawy dach hangaru, a teraz trwa odnawianie wrót. Wrota hangaru zostały zdemontowane i mają być odtworzone pod nadzorem Konserwatora. Remont powinien zakończyć się do grudnia.
Hangar ma wartość historyczną, ponieważ dokumentuje rozwój nie tylko architektury technicznej, ale i rozwój lotnictwa. W Czyżynach – na i w obrębie starego lotniska pozostało jeszcze kilka miejsc i obiektów które mogłyby stworzyć ścieżkę turystyczną zabytków techniki. Ma tu swoją siedzibę Muzeum Lotnictwa Polskiego, z okazałą kolekcją samolotów. Oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej jest znajdujący się w Parku Lotników Polskich - Ogród Doświadczeń. No i ten odnawiany właśnie hangar.
Całkowity remont hangaru lotniczego, potrwa jednak jeszcze kilka lat. Muzeum Inżynierii Miejskiej przygotowuje projekt, który określi sposób zagospodarowania hangaru oraz oszacuje związane z tym koszty. Jedną z propozycji jest udostępnienie zabytkowego hangaru w Czyżynach na ekspozycję starych pojazdów używanych przez ratowników, milicjantów i wojskowych.
(l)


Hangar w Czyżynach – z wyremontowanym dachem, ale na razie bez wrót