W NOWOHUCKICH PARKACH
Dodane przez Administrator dnia 03/08/2006 17:26:12

Najwiêksze upa³y mamy ju¿ chyba za sob±, ale przed nami jeszcze niejeden gor±cy dzieñ. Wiele osób starszych oraz rodzice z ma³ymi dzieæmi szukaj± w takie dni cienia i och³ody w miejskich parkach. I o ile Kraków, je¶li chodzi o ilo¶æ zieleni przypadaj±c± na jednego mieszkañca, zajmuje jedn± z ostatnich pozycji nie tylko w ¶wiatowym, ale nawet w krajowym rankingu, o tyle sama Nowa Huta mo¿e poszczyciæ siê o wiele lepsz± sytuacj±. Najm³odsza dzielnica Krakowa od pocz±tku by³a miastem zieleni, i takim pozosta³a do dzisiaj. Na terenie nowohuckich dzielnic znajduje siê wiele parków i terenów zielonych. Do najbardziej znanych nale¿±: Lasek Mogilski i Lasek £êgowski przy ul. Naj¶wiêtszej Marii Panny, Park Lotników Polskich w Czy¿ynach, £±ki Nowohuckie (zaliczone do tzw. u¿ytków ekologicznych), Park Kultury (w s±siedztwie NCK), zieleñ os³onowa fortów austriackich, Park Zielony Jar na Wzgorzach Krzes³awickich i wiele innych. Szczególnie bogata w tereny zielone jest Dzielnica XVIII.


Park Ratuszowy przy al. Ró¿ i al. Przyja¼ni przyci±ga szczególnie nowohuckich emerytów i rencistów.


Tre¶æ rozszerzona
Ze znaczenia jakie parki i tereny zielone maj± dla mieszkañców Nowej Huty doskonale zdaj± sobie sprawê radni Dzielnicy XVIII. Dlatego ka¿dego roku, w ramach tzw. zadañ powierzonych w zakresie tworzenia zieleñców oraz skwerów wraz z ma³± architektur±, przeznaczaj± wiele ¶rodków na bie¿±ce utrzymanie i remonty w nowohuckich parkach.
Do najbardziej zadbanych nale¿y Park Ratuszowy przy al. Ró¿ i al. Przyja¼ni. W ostatnich latach, z inicjatywy Rady Dzielnicy, dostawiono tam betonowe sto³y, które na blatach zaznaczone maj± szachownice. Dzi¶ jest to ulubione miejsce emerytów i rencistów, którzy przy grze w szachy lub karty spêdzaj± wolne popo³udnia.
Z kolei Wi¶niowy Sad, to niewielki teren parkowy po³o¿ony miêdzy os. Kolorowym i Spó³dzielczym. Ustawiono na nim wiele urz±dzeñ zabawowych (m. in. hu¶tawki i drabinki), dlatego chêtnie odwiedzany jest przez rodziców i babcie z ma³ymi dzieæmi. Starsi odpoczywaj± na okolicznych ³awkach, a dzieci bezpiecznie bawi± siê pod okiem opiekunów.
Kilka lat temu do u¿ytku oddany zosta³ Park ¯eromskiego, po³o¿ony miêdzy Szpitalem im. Stefana ¯eromskiego a Pañstwow± Szko³± Muzyczn± na os. Centrum E. Dzisiaj teren ten s³u¿y zarówno rekreacji doros³ych jak i m³odzie¿y. To w³a¶nie w alejkach tego parku i na pobliskiej skarpie, 20 czerwca br. rozegrane zosta³y M³odzie¿owe Mistrzostwa Kolarskie dla uczniów szkó³ podstawowych i gimnazjów. To tam, w ramach tegorocznych Dni Ziemi, przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Józef Krê¿o³ek, wraz z przedstawicielami konsulatu USA w Krakowie i Urzêdu Miasta Krakowa, uczestniczy³ w akcji sadzenia nowych drzew. – To bêdzie kiedy¶ piêkny park – mówi przewodnicz±cy Krê¿o³ek. W poprzedniej kadencji uda³o siê uporz±dkowaæ ca³y teren. Po³o¿one zosta³y alejki, zamontowane o¶wietlenie, postawiono ³awki i urz±dzenia zabawowe dla dzieci. Gdy posadzone niedawno drzewa podrosn±, bêdzie tam wyj±tkowo ³adnie.
Na wygl±dzie zyska³ tak¿e niewielki park przy zabytkowej, pochodz±cej z koñca XIX wieku, eklektycznej willi Rogoziñskich w Mogile. Przez lata by³ to teren ogrodzony, a sam park by³ w³asno¶ci± Szpitala im. ¯eromskiego. Dzisiaj jest to park ogólnodostêpny. Stare ogrodzenie usuniêto, wytyczono i wykonano nowe alejki spacerowe, zamontowano tak¿e parkowe o¶wietlenie oraz ustawiono ³awki i kosze na ¶mieci.
- Zmieni siê równie¿ wygl±d Parku Szwedzkiego, po³o¿onego miêdzy al. Solidarno¶ci, a ko¶cio³em na Szklanych Domach i blokiem „szwedzkim” – mówi cz³onek Zarz±du Dzielnicy Stanis³aw G³owacz. – W najbli¿szych miesi±cach uporz±dkowane zostan± parkowe alejki, niektóre wybudowane zostan± od podstaw, do³o¿one zostan± tak¿e ³awki i kosze na ¶mieci. Ten niewielki park, po³o¿ony blisko centrum Nowej Huty, te¿ bêdzie jednym z ³adniejszych miejsc naszej dzielnicy – dodaje radny G³owacz.
Koñczymy ten pobie¿ny przegl±d nowohuckich parków. A przecie¿ terenów zielonych jest o wiele wiêcej. Bogactwem Nowej Huty s± £±ki Nowohuckie, zielone tereny wokó³ proaustriackich fortów oraz ogrody i parki prywatne – jak ogród Jana Paw³a II przy klasztorze OO. Cystersów w Mogile czy piêkny park przy pa³acu Konopków w Ko¶cielniakach.
(f)
Wiêcej zdjêæ zobacz w galerii.