Żeromski na nowohuckich łąkach
Dodane przez Administrator dnia 15/06/2017 12:27:29
W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu Parku Żeromskiego – zapewnia Zarząd Zieleni Miejskiej. To teren w okolicy Łąk Nowohuckich, chętnie odwiedzany przez spacerowiczów i mieszkańców pobliskich osiedli. Kilka lat temu park został odnowiony dzięki Radzie Dzielnicy XVIII. Potem zaczęły się problemy z wiślaną skarpą, która trzeba było wzmocnić. Z wiślanej skarpy roztacza się rozległy widok, aż na Tatry (czasami), zaś w dole leżą Łąki Nowohuckie. Istniejący tu teren zielony sąsiaduje ze spokojnymi i zielonymi terenami szpitala im. S. Żeromskiego i to właśnie Żeromski ma być myślą przewodnią parku w nowym wydaniu, który proponuje Zarząd Zieleni Miejskiej.
- Chcemy aby Park Żeromskiego, ze względu na lokalizację, był w przyszłości integralnym elementem większej ścieżki edukacyjnej. W projekcie skupiamy się na dwóch głównych założeniach. Po pierwsze pergola - jest to nawiązanie to twórczości Stefana Żeromskiego. To będzie cytat z „Przedwiośnia” na nawierzchni: Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy. Z drugiej strony ma być to miejsce o ogromnych walorach edukacyjnych, które przejawiają się w całości koncepcji obejmującej modernizację palcu zabaw – mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierownik zespołu „Kraków w zieleni" w ZZM.
I tak na pajęczynie do wspinania będzie siedział ogromny pająk – przedstawiciel gatunku występującego na Łąkach Nowohuckich. W wiklinowych gniazdach służących do zabawy, będą znajdowały się jaja ptaków charakterystycznych również dla tego terenu. Domek będący jednocześnie punktem widokowym będzie również miejscem gdzie można dowiedzieć się wielu informacji na temat Łąk Nowohuckich. W założeniu ma to być kolejne miejsce, kolejny zielony zakątek do zabawy dla dzieci i odpoczynku i relaksu dla najmłodszych.
Dla starszych użytkowników przeznaczona będzie pergola, dla młodszych plac zabaw. Pokrycie roślinnością pergoli będzie stanowiło naturalny bufor akustyczny.
Plan rewitalizacji Parku Żeromskiego opiewa na 250 tys. złotych. Środki zostaną przeznaczone na wybudowanie pergoli, modernizację placu zabaw oraz budowę domku na drzewie. Oprócz tego w ramach środków bieżących Zarząd Zieleni Miejskiej chce wymienić nawierzchnię oraz całą małą architekturę. Zakończenie projektu planowane jest na koniec roku. W przyszłym roku zostanie posadzona cała zieleń.
(l)