Nowohucki Piknik Familijny 2017 – Z OKAZJI 68. URODZIN NOWEJ HUTY
Dodane przez Administrator dnia 12/06/2017 16:35:10
W minioną sobotę w Nowohuckim Centrum Kultury, od strony łąk nowohuckich odbył się Nowohucki Piknik Familijny 2017 z okazji 68.lecia powstania Nowej Huty. Poprowadził go Kawaler Orderu Uśmiechu Jurek Kujawski "Szpinak", a uczestnikami były zarówno dzieci jak i seniorzy.
Jak przystało na 68. urodziny Nowej Huty, przypomniano stare gry, w które przed laty bawili się dzisiejsi seniorzy. Młodym uczestnikom pikniku seniorzy pokazali i próbowali nauczyć gry w: zośkę, ringo, strulki, pikuty oraz toczyć koło. Gry podobały się dzieciom, które szybko chwytały je w lot, a bywało że pokonywały nauczycieli. Nie mogło zabraknąć na pikniku prowadzonym przez Jurka Kujawskiego Magicznej 13, składającej się z rodzinnych gier sprawnościowych w niezwykłych konkurencjach. W pikniku wziął udział Zdzisław S. Furgał, znany senior nowohucki i dokumentalista historii Nowej Huty.
Odbyły się mistrzostwa Nowej Huty w rzucie podkową, o Puchar EDF Polska SA. Zwycięzcą została Sara Gniecka z SP 98 (lat 10), a wicemistrzynią Izabela Rybotycka (lat 4) z Chałupek, reprezentująca Klub "Karino". Przeprowadzono także konkurs strzelecki z broni pneumatycznej o Puchar "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego". Najlepszym strzelcem w Nowej Hucie okazał się Grzegorz Kramarz z os. Zielonego, który odebrał puchar z rąk red. Sławomira Pietrzyka. Towarzyszyła mu córka Natalia, uczennica trzeciej klasy SP 48, która także wzięła udział w konkursie strzeleckim. Konkurs strzelecki przeprowadził zespół sędziowski w składzie: Elżbieta i Marian Zobek oraz Mateusz Atłas z firmy "Elmar". Odbyła się także tradycyjna loteria zydelkowa, na której Jurek Kujawski zaprezentował zydelki ze swoich zbiorów etnograficznych, liczących powyżej 100 lat. Każde dziecko otrzymało nagrody ufundowane przez sponsorów, a wśród nich: sponsora generalnego EDF Polska, Wodociągi Krakowskie i MPO sp. z o.o., którym organizatorzy dziękują za wsparcie 68. urodzin Nowej Huty. Organizatorami imprezy byli: Nowohuckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Moja Nowa Huta, Związek Harcerstwa Polskiego oraz redakcja "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Uczestnicy pikniku zostali poczęstowani kiełbaskami, które mogli sobie sami upiec na ognisku i zjeść je z sałatkami "Grześkowiaka" i pieczywem z piekarni w Mogile. Furorę zrobiły potrawy prosto z kuchni polowej sierżanta "Kantyny", a to: grochówka wojskowa, bigos, kwaśnica na ziobrze oraz pyszne flaczki.
Organizatorzy serdecznie dziękują całej ekipie, wspierającej Jurka Kujawskiego "Szpinaka" w przygotowaniu imprezy, a byli to: Staszek Sroka, Ryszard Pabisz, Marek Zimmer, Ela i Robert Łukasik, Alicja Madejska, Gabriela Pękala, Wanesa Nytko, Patrycja Arczyńska, Dagmara Woźniak, Julia Matura, Gerard Reisinger i Monika Arczyńska.
Marcin Pietrzyk


fot. autor