20 i 21 maja oraz 27 i 28 maja – Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego: Od kuchni
Dodane przez Administrator dnia 11/05/2017 21:31:02
Podczas dwóch majowych weekendów wyruszymy w smakowitą kuchenno-kulinarną podróż po 11 wyselekcjonowanych zabytkach Małopolski. Poszukamy między innymi salinarnych śladów i wątków w Bochni, sprawdzimy, jak smakują potrawy z XVII-wiecznego kulinarnego bestselleru Stanisława Czernieckiego, zajrzymy do frydmańskich piwnic winnych, a także odwiedzimy najdonioślejszą stołówkę kombinatu w Nowej Hucie, w której jadali zarówno prości robotnicy, jak i przywódcy krajów socjalistycznych. Wejdziemy też kuchennym wejściem do ukrytych przed widzami pomieszczeń Teatru Słowackiego i Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, w tym byłego hotelu Cracovia.
Gwarantujemy niesamowite doznania kulturalne i kulinarne podczas autorskich oprowadzań, tematycznych spacerów, warsztatów i pokazów kulinarnych. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i okazji do spróbowania lokalnych przysmaków podczas kiermaszów. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków, prezentujące bogactwo kulturowe regionu. W czasie dwóch weekendów bezpłatnie udostępniamy kilkanaście tematycznie dobranych zabytków, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, o których opowiadają ich gospodarze i pełni pasji przewodnicy.
Szczególnej uwadze polecamy:
20-21 maja: Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie – w programie m.in.: oprowadzanie po budynkach „Z” i „S” oraz schronach, spacer „Nowohucki high life, śladami życia nocnego”, rozgrywki w grę planszową Korowód Nowohucki, warsztaty architektoniczne dla dzieci.
Tegoroczne zabytki:
20–21 maja: Samotnia artystów – dawna pracownia ceramiczna Heleny i Romana Husarskich w Krakowie; Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie; Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej; Zamek w Wiśniczu; Zabudowa Bochni.
27-28 maja: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie; Kościół i klasztor Braci Kapucynów w Krakowie; Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny; Wieś Frydman na Spiszu; Architektura uzdrowiskowa Szczawnicy; Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej.
Podczas Dni Dziedzictwa organizatorzy będą rozdawać specjalnie przygotowaną publikację autorstwa Wojciecha Nowickiego – pisarza, dziennikarza i krytyka kulinarnego. Nie zabraknie też słodkich niespodzianek dla najmłodszych. Udział we wszystkie wydarzeniach jest bezpłatny; w niektórych przypadkach wymagana jest rezerwacja miejsc. Więcej informacji na stronie: dnidziedzictwa.pl.
(f)


Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Lenina.