60 kilometrów na 60 lat
Dodane przez Administrator dnia 11/05/2017 21:30:03
Korzystając z pięknej, wiosennej pogody nowohuccy harcerze postanowili uczcić jubileusz 60-lecia istnienia ruchu harcerskiego w Nowej Hucie. Zrobili to jednak w sposób nietypowy – z okazji rocznicy postanowili wspólnie przebiec 60 kilometrów!
W sobotę 6 maja o godzinie 10.00 ponad 140 zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP zebrało się nad Zalewem Nowohuckim z okazji Sztafety 60-lecia. Akcja stanowiła cześć obchodów sześćdziesiątej rocznicy istnienia harcerstwa w Nowej Hucie.
- Po obchodach w zimie, które były w dużej mierze skierowane do instruktorów, byłych członków naszej organizacji i partnerów, sztafeta jest wydarzeniem adresowanym do wszystkich naszych zuchów i harcerzy. Jest to wydarzenie sportowe, podczas którego wspólnie, jako hufiec, przebiegniemy 60 kilometrów – mówił podharcmistrz Marek Balon, komendant nowohuckiego hufca ZHP. Przez cztery godziny uczestnicy wspólnie, kawałek po kawałku pokonywali wyznaczony dystans. Biegnąc pojedynczo lub parami, wszyscy przyczyniali się do osiągnięcia ostatecznego celu mierząc się z fragmentem trasy dostosowanym długością do ich wieku.
Jednak nazwa imprezy może być nieco myląca. Wspólnie pokonanie wyznaczonego dystansu stanowiło jedynie motyw przewodni akcji nad Zalewem. Oprócz biegu na uczestników czekały też punkty programowe - rowery, ścianka wspinaczkowa i kajaki, ale też zajęcia fitness czy wielkoformatowe gry logiczne. Po co to wszystko? Naszym głównym celem jest promowanie zdrowego trybu życia w atrakcyjnych formach wśród młodzieży . Mam wrażenie, że współcześnie z tym się nie pracuje. A myślę, że warto. - wyjaśniał podharcmistrz Karol Kuźniarowski, koordynator akcji.
Za początek harcerstwa w Nowej Hucie przyjmuje się 22 lutego 1957 roku. Wtedy to podharcmistrz Zygmunt Faber, komendant Hufca Nowa Huta, powołał do życia pierwszych 20 drużyn. Historię nowohuckiego harcestwa można zobaczyć na wystawie „60 lat harcerstwa w Nowej Hucie” otwartej w Muzeum PRLu, na os. Centrum E. Hufiec Kraków - Nowa Huta jest częścią Związku Harcerstwa Polskiego, Chorągwi Krakowskiej. Skupia 47 jednostek (drużyn harcerskich i gromad zuchowych) i liczy 778 zuchów i harcerzy, co czyni go jednym z największych środowisk harcerskich w Polsce. Instruktorzy hufca organizują cotygodniowe zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 6 – 21 lat, a także weekendowe wyjazdy i inne akcje programowe. Hufiec jest jednym z największych organizatorów wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży w Nowej Hucie.
(ał)


Fot. Magdalena Marzec