17 i 18 września – gratka dla miłośników Nowej Huty i nie tylko
Dodane przez Administrator dnia 27/08/2016 00:48:30
Zajrzyj do Huty po raz 8
Po raz ósmy i miejscowi i turyści i mieszkańcy innych dzielnic Krakowa będą mieli okazję „Zajrzeć do Nowej Huty i poznać jej bogate historyczne dziedzictwo. W tym roku 17 i 18 września będzie można przejść dzielnicę wzdłuż i wszerz, odwiedzić historyczne dworki i atomowe schrony.
W siedzibie Muzeum „Dzieje Nowej Huty”, które zapoczątkowało ten projekt przed laty, w os. Słonecznym, można będzie oglądać wystawę Stale o Nowej Hucie. Tego samego dnia Piotr Kapusta z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa poprowadzi wycieczkę autokarową Śladami II wojny światowej na terenach obecnej Nowej Huty. Tu obowiązują zapisy (od 1 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl. Miłośnicy dwóch kółek mogą dołączyć do Anny Hojwy – na trasie wycieczki rowerowej m.in. zwiedzanie Kościoła pw. Św. Tadeusza Judy.
Szlakiem lokali nocnych Nowej Huty
Kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Maria Wąchała-Skindzier opowie o Nowohuckim high lifie – prowadząc ciekawych szlakami nocnych lokali w Nowej Hucie. Maciej Miezian zabierze wszystkich chętnych na spacer po Czyżynach, Monika Hyla - szlakiem nowohuckich mozaik i street artu. Magdalena Smaga – podczas warsztatów plastycznych dla dzieci pokaże pokaże jak urządzić nowohuckie mieszkanie, a Piotr Kapusta poprowadzi spotkanie z kotkiem Włodkiem na wystawie.
W niedzielę 18 września Marcin Kaproń w Nowohuckim Hyde Parku chce zarejestrować na filmie wypowiedzi nowohucian o swojej dzielnicy. Tego dnia odbędą się również wycieczki autokarowe śladami zapomnianego dziedzictwa Nowej Huty: kopiec Wandy – Pleszów – Branice – Kościelniki – Ruszcza – Wadów – Łuczanowice – oddział MHK Dzieje Nowej Huty. Obowiązują zapisy (od 1 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl.
Śladami fortów i umocnień piątego sektora III pierścienia obronnego twierdzy Kraków (forty MIstrzejowice, Batowice, Sodół) poprowadzi Marcin Jakub Mikulski z Fundacja Aktywnej Obrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego Janus. Obowiązują zapisy (od 1 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl.
Monika Hyla opowie tym razem o nowohuckich zegarach (spacer szlakiem zegarów słonecznych i elektrycznych) oraz o kryminalnej Nowej Hucie w literackich kontekstach.
W ramach „Zajrzyj do Huty” można zajrzeć do Muzeum PRL-u w organizacji, które proponuje m.in. bezpłatne zwiedzanie wystaw Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy? Komunizm(y) w Europie Środkowej, Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie, Poznański Czerwiec 1956. Zbuntowane miasto.
Obowiązuje rezerwacja, zapisy: http://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html, info@mhk.pl, tel. 12 426 50 60.
Ze względu na główną niedzielę odpustową ku czci Podniesienia Krzyża Świętego, przypadającą na 18 września, oprowadzania po klasztorze i Sanktuarium Krzyża Świętego zostają przeniesione na sobotę 24 września. Godziny oprowadzań: 10 i 13. Oprowadza Andrzej Broda, zbiórka pod arkadami na dziedzińcu klasztornym (obok wejścia do sklepiku klasztornego).
Modne suknie bohaterek Jane Austen w Branicach
Muzeum Archeologiczne Oddział w Nowej Hucie przygotowało w swojej siedzibie– zespole dworsko-parkowym w Branicach: zwiedzanie z przewodnikiem, o każdej pełnej godzinie dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystaw: Nowa Huta, Archeologia, ludzie, epoka, Modne suknie bohaterek Jane Austen. Przez cały dzień „dyżurny archeolog” będzie udzielał odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące odległej przeszłości.
Bezpłatnie (posiadacze przewodników Zajrzyj do huty) będą mogli skorzystać z instalacji Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema zaś specjalna linia autobusowa, obsługiwana przez zabytkowy Jelcz 272 MEX, tzw. ogórek, będzie kursować na trasie: Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15) – oddział MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16, wejście od al. Róż). W autobusie pracownik Muzeum Inżynierii Miejskiej opowie historię „ogórka” oraz zabytków inżynierii widocznych z okien autobusu w trakcie przejażdżki. Przejazd bezpłatny dla posiadaczy przewodników Zajrzyj do Huty 8.
W akcję złącza się wiele nowohuckich placówek muzealnych i kulturalnych, jak Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida, proponując m.in. spacer Szlakiem Korowodu Nowohuckiego Na większość imprez wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.
Kto w Korowodzie Nowohuckim?
W akcję „Zajrzyj do huty włącza się wiele nowohuckich placówek muzealnych i kulturalnych, po miejscach związanych z wybranymi postaciami zilustrowanymi w Korowodzie Nowohuckim poprowadzi Paweł Jagło – historyk. Zapisy (do 16 września): j.klas@okn.edu.pl.
Zaś w kinie STUDYJNE SFINKS ONK nastąpi premierowy pokaz krótkiej animacji oraz plakatów i pocztówek przedstawiających w formie korowodu 20 postaci charakterystycznych dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. W tym dniu w bibliotece OKN będzie można wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie, a także zwiedzić wystawę portretów Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego. Wstęp wolny!
17 września będzie Dniem Otwartym w klubie Kuźnia. Kużnia odkrywa tajemnice Mistrzejowic – Będzie to spacer z historykiem po Dzielnicy XV Mistrzejowice. Poznamy m.in. XIX-wieczną historię tych terenów, okres konspiracji przeciwko okupantowi podczas II wojny światowej i czasy współczesne. (os. Złotego Wieku 14). Zapisy (do 16 września): j.kornas@okn.edu.pl. Wstęp wolny! To tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji Zajrzyj do Huty. Warto zapoznać się z programem i skorzystać!
Pytania w sprawie „Zajrzyj do Huty można kierować: nowahuta@mhk.pl lub pod nr. tel. 12 425 97 75. Równocześnie, w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16, 17 i 18 września odbędzie się kiermasz nowohuckich wydawnictw z 50 proc. zniżką (l)