FOTOHISTORIE
Dodane przez Administrator dnia 05/05/2006 17:36:33
Wspólnie z Adamem Gryczyński, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikację historycznych zdjęć z terenów, na których zbudowano Nową Hutę i kombinat metalurgiczny.
W czasach rozmaitych kampanii reklamowych i akcji promocyjnych jakich dziś pełno, warto przypomnieć sobie, że i nasi przodkowie mieli w tej dziedzinie pewne osiągnięcia. Na zamieszczonym dziś zdjęciu widzimy prawdopodobnie taką właśnie akcję związaną z promocją piwa sprowadzanego z Karwiny na Śląsku Cieszyńskim, która miała miejsce w czasie dożynek w Mogile w latach 30. ubiegłego wieku. Fotografia została wykonana przez nieznanego fotografa przed młynem Elżbiety Klękowej, która wraz z mężem Józefem i dziećmi sprowadziła się tu w 1929 roku z Kobiernic k. Bielska Białej, do czego przyczynił się jej krewny, ks. dziekan Jan Korzonkiewicz z Seminarium Duchownego w Krakowie i brat Franciszka - proboszcza z Pleszowa. Młyn z ok. 1795 r. dzierżawiony od klasztoru oo. Cystersów, stojący niegdyś przy trakcie sandomierskim, został wyburzony w 1971 r. Był połączony z budynkiem, gdzie na pierwszym piętrze znajdowało się mieszkanie, a na parterze pomieszczenia gospodarcze, wytwórnia oranżady i rozlewnia piwa. Nieopodal stała lodownia w której przechowywano od marca do sierpnia lód pochodzący z Wisły. Obecnie teren ten jest zajęty przez torowisko tramwajowe i jezdnię ul. T. Ptaszyckiego.
Na zdjęciu za stołem od prawej stoją panie: Apolonia Klęczanka, Anna Kubicowa z Korzonkiewiczów, jej córka Elżbieta Klękowa i Ziuta Klęczanka, nazwiska panów nie są znane. Fotografia ta wraz z wieloma innymi cennymi zdjęciami z rodzinnego archiwum pani Józefy Żak dotarła do nas dzięki jej prawnukowi, panu Tomaszowi M. Turajowi, któremu gorąco za to dziękujemy, jak również za jego bardzo ciekawe informacje o swych przodkach i cierpliwość, bowiem skanowanie i reprodukowanie materiałów w tym wypadku trwało ponad 3 godziny.
(f)



Nadal apelujemy do wszystkich, którzy dysponują zdjęciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotyczącymi terenów, na których ją zbudowano, o kontakt z Adamem Gryczyńskim. Kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.