FOTOHISTORIE
Dodane przez Administrator dnia 30/03/2006 14:14:22
Wspólnie z Adamem Gryczyński, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikację historycznych zdjęć z terenów, na których zbudowano Nową Hutę i kombinat metalurgiczny.
Miesiąc temu zaprezentowaliśmy zdjęcie z 1951 r. wykonane w Ruszczy podczas pogrzebu księdza proboszcza Leona Katany. Tym razem publikujemy zdjęcie z połowy lat 20. ubiegłego wieku przedstawiające księdza Leona Katanę (stoi w środku, w dolnym rzędzie) pośród wielu księży i mieszkańców Ruszczy. Zostało wykonane prawdopodobnie po jakimś święcie lub innej uroczystości. Ksiądz Leon Katana był dziekanem dekanatu mogilskiego, a zatem być może pozostali księża na zdjęciu, to proboszczowie z sąsiednich parafii. Na podstawie innej zachowanej fotografii zidentyfikowano dziewczynę stojącą pomiędzy księdzem Leonem Kataną, a strażakiem - to Barbara Ciesielska, siostra opata mogilskiego o. Augustyna Ciesielskiego. Publikowane dzisiaj zdjęcie, cenne dla poznawania historii naszej "małej ojczyzny", udostępniła pani Monika Kozub, której tą drogą serdecznie dziękujemy. A tych, którzy rozpoznają jeszcze kogoś na opublikowanym zdjęciu prosimy koniecznie o kontakt. Przypominamy, że w NCK do 15 kwietnia czynna jest wystawa "Franciszek Twaróg - nauczyciel z Luboczy", na którą wszystkich serdecznie zapraszamy, a zwłaszcza mieszkańców Luboczy i Grębałowa.
(f)
Wszystkich, którzy dysponują zdjęciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotyczącymi terenów, na których ją zbudowano, Adam Gryczyński prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
PS. Zapowiadana na kwiecień br. w Foto-Galerii NCK wystawa fotografii Henryka Makarewicza "Nowa Huta - lata 60.", nie odbędzie się z przyczyn niezależnych od organizatorów.