FOTO-HISTORIA
Dodane przez Administrator dnia 16/02/2006 22:28:41
Wspólnie z Adamem Gryczyński, kierownikiem Foto-Galerii NCK rozpoczynamy publikację cyklu historycznych zdjęć z terenów, na których zbudowano Nową Hutę i kombinat metalurgiczny. Będziemy się zwracać do czytelników o pomoc w identyfikacji poszczególnych obiektów. Być może poznamy także ich historię oraz koleje losu związanych z nimi osób… Jako pierwsze publikujemy zdjęcie domu nr 189 w Mogile. Fotografię we wczesnych latach 50. wykonał Roman Wesołowski.
Roman Wesołowski - artysta fotografik, ur. we Lwowie w 1907 r. zmarł w Krakowie w 25 listopada 2000 r. W latach 1952-1968 był zatrudniony w Biurze Studiów i Projektów Hutnictwa "BIPROSTAL" dla którego wykonywał liczne prace fotograficzne na terenie Nowej Huty. Od 1957 roku należał do Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Był także członkiem honorowym Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W jego twórczości dominowała nastrojowa tematyka lwowska, krakowska i nowohucka. Zdjęcia Romana Wesołowskiego ilustrują liczne albumy i inne publikacje, były także wydawane w formie "widokówek". Roman Wesołowski był autorem kilku wystaw, w tym dużej, pokazywanej w 1966r. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Wykonywał wspaniałe, indywidualnie opracowane fotografie - w tym tzw. izohelie, czyli techniki tonorozdzielcze.
- Jego bogate niegdyś archiwum, zostało niemal całkowicie rozproszone wśród wielu osób i instytucji, dlatego szukam wszelkich po nim śladów. Może ktoś z Czytelników mógłby mi w tym pomóc? Oczekuję także na sygnał od osób, które być może wiedzą, kto został przedstawiony na zamieszczonym zdjęciu i gdzie dokładnie zostało ono zrobione? – powiedział nam Adam Gryczyński.
(f)
Kontakt z Adamem Gryczyńskim: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.


Chałupa w Mogile, lata 50., fot. Roman Wesołowski

Więcej zdjęć zobacz na stronie http://nowahuta.org.pl/