Tytuł: Głos - Tygodnik Nowohucki :: Akcja poboru krwi

Dodane przez nowohucki dnia 29/08/2009 12:23:25
#2

19 września w Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie będzie można oddać krew. Na chętnych czekamy od godziny 10 do 14.
Jeśli będą dawcy, akcja zostanie przedłużona do godziny 15:00.
- Liczymy na duży odzew. Szczególne zaproszenie należy się wszystkim nowohucianom , ale oczywiście chcielibyśmy żeby zjawiło się jak najwięcej ludzi nie tylko z Nowej Huty r11; mówi Ryszard Janiczek , prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża rHutnik Krakówr1;.
Warto się zdecydować
Po wakacjach pomoc dawców jest szczególnie potrzebna ponieważ trzeba odbudować zapasy.
- Każdego dnia, centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce muszą zapewnić około 300, 350, a nawet zdarza się że i więcej litrów krwi r11; mówi Ryszard Janiczek. -W wakacje jej zapas drastycznie maleje. Regularni krwiodawcy wyjeżdżają , a jednocześnie zdarza się więcej nieszczęśliwych wypadków podczas wypoczynku, wypadków drogowych do tego odbywają się operacje, zabiegi od dawna już planowane. My, my jako Klub HDK, którego członkami są głównie sympatycy Hutnika Kraków, ale także i innych klubów sportowych z różnych części Polski (np. Sanok, Warszawa), poprzez organizowanie takich akcji jak 19 września krwiodawczych chcemy spowodować by ów zapas krwi nie malał tak drastycznie. Po wakacjach jest to szczególnie istotne.
Kilka zasad
Krew można oddawać co 3 miesiące (kobiety) i 2 miesiące (mężczyźni). Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi.
Co najmniej 24h przed oddaniem krwi nie można spożywać alkoholu, trzeba mieć minimum 18 lat, maksimum 65., zaś górną granicę stanowi 65 wiosna życia.
Krwi nie może oddać też ktoś kto w ciągu ostatnich 3 miesięcy przechodził nawet drobny zabieg chirurgiczny oraz osoby, które w ciągu ostatniego półrocza robiły sobie tatuaż czy poddawały się akupunkturze.
W dniu akcji warto zjeść lekkie śniadanie
Więcej szczegółów na stronie www.hdkpckhutnik-krakow.xt.pl
Miejsce i prezenty
Dla wszystkich, którzy oddadzą krew w sobotniej akcji centrum będzie miało darmowe wejściówki na pływalnię, siłownię i saunę. Będą także paczki ze słodkościami z cukierni rPączekr1; z Wadowa.

Do Com-Com Zone można dojechać miedzy innymi tramwajami 15 i 20. Budynek mieści się przy ulicy Ptaszyckiego 6, za obiektami Hutnika Kraków.