[2024.04.19] Druga tura bez nas
Dodane przez Administrator dnia 26/04/2024 09:31:02
Już w niedzielę druga tura wyborów prezydenckich w Krakowie, podobnie jak wyborów burmistrzów i wójtów w wielu innych miastach i gminach. Na przykład w Tarnowie mamy świetnego kandydata, którym jest Henryk Łabędź, w przeszłości aktywny działacz „Solidarności”, a następnie sprawny prezes tarnowskich zakładów zbrojeniowych. Niestety w Krakowie nie możemy na niego głosować. Bo u nas konkurują ze sobą kandydat Platformy, wspierany przez Tuska i Trzaskowskiego, poseł na Sejm, którego podobno najważniejszym dokonaniem było przyklejenie sobie na czole ośmiu gwiazdek. Można pogratulować wyborcom, którzy już w pierwszej turze oddali na niego głosy. Jest też drugi kandydat, podobno niezależny, niegdyś poseł Platformy i Palikota, dziś reprezentujący raczej biznes niż politykę. Na kogo postawić? Trudno tu o decyzję, ale na pewno nie należy wzmacniać kolejnego nieudacznika z ekipy Tuska.
W najbliższych tygodniach nastąpi też powołanie nowych władz samorządowych w województwie. Sejmik, w którym większość zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, wybierze marszałka Województwa Małopolskiego, dwóch wicemarszałków i zapewne dwóch członków zarządu. Najważniejszy będzie oczywiście wybór marszałka, tym bardziej, że na tym stanowisku już od dawna konieczna była zmiana. Teraz ona nastąpi i nowego marszałka poznamy zapewne na początku maja.
Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny wygrało wybory, tzn. uzyskało najwięcej głosów, co nie znaczy, że będzie rządzić w tych województwach, których wszystkie pozostałe partie i komitety sprzymierzą się przeciwko PiS. Wygrało też w powiatach: w całym kraju ma więcej radnych powiatowych niż Platforma, Trzecia Droga i Lewica razem wzięte. To wielki sukces, pokazujący poparcie dla PiS w Polsce lokalnej. Ten sukces powinien przełożyć się na wybory europejskie (9 czerwca), trzeba jednak pamiętać, że w tych wyborach najwyższa frekwencja będzie w największych miastach, więc tym bardziej trzeba mobilizować wyborców w mniejszych miejscowościach i na wsi.
Co do listy do Parlamentu Europejskiego w Małopolsce i Świętokrzyskim (dwa województwa tworzą jeden okręg wyborczy) znamy już nazwiska najważniejszych kandydatów. Listę otworzy Beata Szydło, była premier, a obecnie europoseł, która w poprzednich wyborach zdobyła rekordową w skali Europy liczbę głosów. Z pewnością będzie tak i tym razem. W czołówce listy znajdzie się dzisiejszy europoseł Dominik Tarczyński, bardzo popularny w mediach, nie tylko polskich, szef delegacji PiS do europarlamentu. Obok niego pojawi się Arkadiusz Mularczyk, poseł z regionu nowosądeckiego, były wiceminister spraw zagranicznych.
Na razie przed nami inne ważne wydarzenia: marsz protestu wobec koalicji drożyzny oraz mafijnych i łamiących prawo rządów Tuska, który odbędzie się 10 maja w Warszawie, a także tzw. rekonstrukcja rządu, w czasie której Tusk pozbędzie się najbardziej nieudanych ministrów tego nieudanego rządu. Warto pamiętać, że kilku innych ministrów zamierza kandydować w wyborach europejskich i schronić się w Brukseli przed kompromitacją, a może także przed odpowiedzialnością karną. Tak słabego rządu chyba jeszcze nie było, co nie znaczy, że sytuację poprawi zamiana jednych aparatczyków na innych. Jeżeli w obecnych, niebezpiecznych czasach lekarz pediatra bez żadnego doświadczenia nie tylko wojskowego, ale także w zarządzaniu czymkolwiek, został ministrem obrony narodowej, to czego można spodziewać się po tej ekipie?
Ryszard Terlecki