[2021.02.26] Pamięć „Żołnierzy Wyklętych”
Dodane przez Administrator dnia 01/03/2021 18:01:39
W poniedziałek. 1 marca, obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ten dzień do kalendarza świąt państwowych wprowadził dziesięć lat temu Sejm Rzeczpospolitej Polskiej poprzez ustawę, której inicjatorami byli śp. prezydent RP Lech Kaczyński i śp. prezes IPN Janusz Kurtyka. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963.
Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do Związku Sowieckiego sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości i wypełnić złożoną przysięgę. Historycy obliczają, że w powojenną konspirację niepodległościową zaangażowanych było ponad pół miliona Polaków tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.
Niecałe dwa miesiące przed swoją tragiczną śmiercią prezes IPN Janusz Kurtyka powiedział: „Tradycję niepodległościową uważamy za jeden z najważniejszych elementów tożsamości naszego państwa. (…) Komuniści robili wszystko, by zohydzić żołnierzy niepodległej Polski oraz ich walkę… To oczywiste, że tak jak kultywujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, tak powinniśmy również pamiętać o czynie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej. Bo to była walka o niepodległość”.
Jan L. Franczyk