[2020.05.22] W Roku Jana Pawła II
Dodane przez Administrator dnia 22/05/2020 15:53:47
Tematykę moich cotygodniowych felietonów wyznaczają albo bieżące wydarzenia społeczne, polityczne albo szczególne rocznice. I tak się złożyło, że w tym tygodniu właśnie, w poniedziałek przypadła 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Obchodziliśmy ją w Roku dedykowanym przez Sejm Rzeczypospolitej największemu z naszych rodaków - Polakowi, który wpłynął nie tylko na losy Polski, ale Europy i świata.
Trudno w krótkim felietonie opisać nawet najważniejsze dokonania Karola Wojtyły - Papieża Polaka. Ale trzeba przywołać przynajmniej niektóre jego związki z Nową Hutą. Bo Nowa Huta była dla niego miejscem szczególnym. Od czasów jego zaangażowania w obronę Krzyża w roku 1960, przez coroczne pasterki i rezurekcyjne Msze święte odprawiane pod gołym niebem przy tymczasowych kaplicach, wyznaczających miejsca przyszłych kościołów, po duszpasterską troskę o nowohuckich wiernych. Jako kardynał odwiedzał zarówno młodzieżowe grupy oazowe (a warto przypomnieć, że w Mogile grupa taka powstała jako jedna z czterech pierwszych w diecezji krakowskiej) jak i duszpasterstwa studentów czy nowohuckie środowisko służby zdrowia.
To w Nowej Hucie – Mogile, w trakcie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, już jako papież, wygłosił najpiękniejsze chyba słowa o godności ludzkiej pracy. A konsekrując cztery lata później, w roku 1983, kościół w Mistrzejowicach, przejmująco wspominał prześladowanego przez władze komunistyczne Sługę Bożego ks. Józefa Kurzeję, któremu wcześniej powierzył duszpasterską opiekę nad mieszkańcami powstającego nowego dużego osiedla Tysiąclecia.
Wielu z nas, mieszkańców Nowej Huty, pamięta św. Jana Pawła II, i jako kardynała i jako papieża, z różnych spotkań i uroczystości. Jesteśmy pewni, że dzisiaj oręduje za nami w niebie.
Jan L. Franczyk