[2019.10.18] Wêdkarski pa¼dziernik
Dodane przez Administrator dnia 18/10/2019 20:05:40
Pierwsza po³owa pa¼dziernika nie rozpieszcza³a nas pogod±. Zdarzy³y siê nawet przymrozki, a kierowcy nad ranem musieli skrobaæ szyby w swoich pozostawionych przed domami samochodach. Ale pogoda znów siê poprawi³a. Nadesz³a typowa polska z³ota jesieñ. Zobaczymy jak d³ugo siê utrzyma.
Tak czy owak, taka piêkna jesienna aura sprzyja wyprawom na ryby. Po pierwsze dlatego, ¿e wokó³ piêknie, a po drugie dlatego, ¿e dla wiêkszo¶ci wêdkarzy, to ostatnie tygodnie tegorocznego sezonu (oczywi¶cie, nie dotyczy to tych, którzy ³owi± ca³y rok, i ju¿ w pierwszych dniach stycznia wybieraj± siê na Pomorze, by w tamtejszych wpadaj±cych do Ba³tyku niewielkich rzekach polowaæ na ³ososiowate).
Pa¼dziernik to sezon na drapie¿niki. Bardzo dobry czas po³owu szczupaka, sandacza i okonia. Ale nie znaczy to wcale, ¿e jedynymi metodami po³owu w tym miesi±cu pozostaj± ¿ywcówki i spinning. Co prawda, o bia³± rybê ju¿ trochê trudniej, ale nie na tyle, by nie spróbowaæ wybraæ siê na p³ocie, leszcze czy kr±pie. W ciep³e pa¼dziernikowe dni trafiæ siê mo¿e nawet dorodny karp.
£owi±c ryby spokojnego ¿eru, preferujemy teraz przynêty zwierzêce, i nawet do zanêty warto dodaæ trochê suszonych dafni, suszonej krwi czy zwyk³ego pokarmu dla psów. Bia³ej ryby szukamy o tej porze roku trochê g³êbiej. W rzekach bêd± to miejsca poza g³ównym nurtem, g³êbsze zatoki, miejsca w pobli¿u filarów mostu czy innych budowli wodnych. W jeziorach – stoki dochodz±ce do kilku metrów g³êboko¶ci.
Wspomnia³em, ¿e poluj±c na bia³± rybê preferujemy przynêty zwierzêce (bia³e i czerwone robaki, rosówki, itd.), ale wyj±tkiem mo¿e byæ ³owisko, w którym bytuj± karpie przyzwyczajone na przyk³ad od kukurydzy czy kulek proteinowych – tam oczywi¶cie tych przynêt nie nale¿y wykluczaæ. Co wiêcej, mo¿e siê okazaæ, ¿e tylko takie przynêty mog± zapewniæ nam wêdkarski sukces.
A ci, którzy lubi± zapolowaæ na drapie¿niki, a którym ich wêdkarska religia nie pozwala na u¿ywanie ¿ywca, oprócz spinningu mog± pos³u¿yæ siê tak¿e filecikiem albo tzw. trupkiem. To sprawdzone przynêty, na które mo¿e po³akomiæ siê nie tylko sandacz, ale tak¿e sum. Tylko, ¿e je¶li chodzi o tê ostatni± rybê, musimy pamiêtaæ o okresach ochronnych dla suma. W rzece Odrze do uj¶cia rzeki Warty a¿ do granicy z wodami morskimi ten okres obejmuje czas od 1 marca do 31 maja. W pozosta³ych wodach – od 1 listopada do 30 czerwca. Je¶li wiêc zamierzamy zapolowaæ na suma w Wi¶le, to mamy jeszcze na to mniej wiêcej dwa tygodnie. Pó¼niej przypadkowo zaczepionego suma trzeba bêdzie wypu¶ciæ.
W wiêc nad wodê panie wêdkarki i panowie wêdkarze. Nad wodê, w ten piêkny jesienny czas.
Jakub Kleñ