[2019.05.10] Wolne media
Dodane przez Administrator dnia 09/05/2019 23:24:58
W ubiegły piątek świętowaliśmy pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Katolicy tego samego dnia obchodzili uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Skupiliśmy się więc na tych wydarzeniach, które dla nas, jako Polaków, są najważniejsze. Ale warto wspomnieć o jeszcze jednym wydarzeniu, które na świecie obchodzone jest także 3 maja – to Światowy Dzień Wolności Prasy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 1993.
Wolna prasa jest gwarantem wolności społeczeństwa. W systemach totalitarnych nie ma wolnych mediów. Tak było było w latach PRL-u. Prasa, radio i telewizja były ściśle kontrolowane przez państwo. Cenzurze podlegały nawet nekrologi, w których nie wolno było wspominać o faktach niewygodnych dla komunistycznej władzy. Za wydawanie czasopism i książek poza zasięgiem cenzury, czyli zgodnie z ówczesnym prawem nielegalnie, szło się do więzienia. To m.in. za wydawanie niezależnego od władz „Krzyża Nowohuckiego” wraz z moimi kolegami zostałem po wprowadzeniu stanu wojennego internowany.
Z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy papież Franciszek na profilu Pontifex napisał: „Potrzebujemy dziennikarstwa wolnego, które służy prawdzie, dobru, sprawiedliwości; dziennikarstwa, które pomaga w tworzeniu kultury spotkania”. To ważne słowa, bo dziennikarstwo oparte na kłamstwie, na pomówieniach czy na niesprawdzonych wiadomościach niszczy społeczną tkankę. Potrafi ranić. A nawet zabijać.
Jan L. FRANCZYK