[2019.04.19] Po³owiæ w Bia³ej
Dodane przez Administrator dnia 19/04/2019 14:05:47
Jeden z moich znajomych by³ ostatnio w Bobowej. Przy okazji zwróci³ uwagê na przep³ywaj±c± przez tê miejscowo¶æ rzekê. Dowiedzia³ siê, ¿e rzeka nazywa siê Bia³a (nazywana bywa tak¿e Bia³± Tarnowsk±). Pyta³, czy warto tam wybraæ siê na ryby, a je¶li warto, to jakie ryby mo¿na w niej z³owiæ?
No, to dzisiaj parê s³ów o Bia³ej, bo to przepiêkna rzeka, która przep³ywa przez wyj±tkowo urokliwe tereny Beskidu Niskiego i Pogórza ¦rodkowobeskidzkiego. Wêdruj±c wzd³u¿ jej brzegów po drodze mijaliby¶my Grybów, Stró¿e, Bobow±, Ciê¿kowice, Gromnik, Tuchów, Ple¶n± i Tarnów.
Bia³a jest najwiêkszym po Popradzie prawostronnym dop³ywem Dunajca. Jej ¼ród³a znajduj± siê na stokach góry Lackowej pomiêdzy Krynic±-Zdrojem a Wysow± – niemal¿e przy samej granicy ze S³owacj±. Rzeka ma 105 km d³ugo¶ci i zarz±dzana jest przez dwa okrêgi PZW. Od ¼róde³ do uj¶cia potoku K±¶nianka powy¿ej Ciê¿kowic jej wodami zarz±dza Okrêg PZW Nowy S±cz. Dalej, a¿ do uj¶cia rzeki do Dunajca pieczê nad ni± sprawuje Okrêg PZW Tarnów.
Odcinek pierwszy, nazwijmy go nowos±deckim (d³u¿szy, bo licz±cy prawie 75 kilometrów), to woda typowo górska, z bystrym nurtem i do³kami, których g³êboko¶æ dochodzi niekiedy do 120 cm. Dno jest ¿wirowate, a woda czêsto p³ynie bezpo¶rednio po ska³ach. Najczê¶ciej ³owi siê tam klenie i pstr±gi. Ale do rzadko¶ci nie nale¿± te¿ ¶winki i brzany. A nawet spotkaæ mo¿na rzadkiego dzisiaj lipienia.
Drugi odcinek, nazwijmy go tarnowskim (liczy oko³o 30 km) to woda zdecydowanie spokojniejsza. Mniej jest przelewów i ska³, ale mocno zaro¶niête krzakami brzegi utrudniaj± poruszane siê wzd³u¿ rzeki. Na niektórych odcinkach Bia³a Tarnowska przypomina trochê Dunajec w okolicach Melsztyna. Rynny i ¿wirowe ³achy staj± siê typowym elementem rzecznego krajobrazu. I tak jak w Dunajcu, po ka¿dej wiêkszej wodzie, która która przychodzi z gór, ³achy zmieniaj± swoj± konfiguracjê. Tam gdzie tydzieñ wcze¶niej by³a ³acha ¿wiru, teraz p³ynie woda, a tam gdzie p³ynê³a woda utworzy³a siê ³acha.
Spinningi¶ci na tarnowskim odcinku z powodzeniem ³owi± klenie, okonie, szczupaki, brzany, leszcze, a nawet karpie. Coraz rzadziej za to trafiaj± siê pstr±gi. A w odcinku przyuj¶ciowym trafiæ ju¿ mo¿na praktycznie ka¿d± rybê – z sandaczem czy sumem w³±cznie.
Gdyby kto¶ zdecydowa³ siê wykupiæ jednorazowe zezwolenie, to warto przed wyjazdem sprawdziæ, jakie zasady wêdkowania obowi±zuj± na terenie, na którym bêdziemy ³owiæ. Pamiêtam na przyk³ad, ¿e jeszcze kilka lat temu na odcinku Bia³ej w okolicach Ple¶nej, utworzono odcinek z zasad± „no kill” - czyli, ¿e z³owion± rybê nale¿a³o z powrotem wypu¶ciæ do rzeki. Co prawda, nie sprawdza³em tego, ale bardzo prawdopodobne jest, ¿e odcinek ten funkcjonuje tam do dzisiaj.
Nowos±decki odcinek Bia³ej doskonale nadaje siê na spêdzenie w jego okolicach urlopu. Jest tam sporo miejsc wartych zobaczenia, jak choæby rezerwat przyrody „Skamienia³e Miasto” w okolicach Ciê¿kowic, czy dwór D³ugoszewskich z XVII w. Bobowej zwany „zamkiem”, w którym zamieszkiwa³a m.in. rodzina D³ugoszowskich, bêd±ca jednym z w³a¶cicieli Bobowej. Tam wychowa³ siê Boles³aw Wieniawa-D³ugoszowski, pó¼niejszy osobisty adiutant marsza³ka Pi³sudskiego.
Jakub Kleñ