[2019.01.11] To cieszy
Dodane przez Administrator dnia 11/01/2019 21:08:14
W ubiegłym tygodniu media przyniosły informację, że Polska znalazła się na drugim miejscu, wśród krajów uznanych za najlepsze miejsce do inwestowania lub robienia interesów. Ranking, na podstawie opinii przedsiębiorców i kadr kierowniczych zamieścił wydawany w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii magazyn „CEO World Magazine” - znane czasopismo biznesowe, którego głównymi konkurentami są Forbes, Fortune i Bloomberg Businessweek.
Ranking na najbardziej atrakcyjne miejsce dla inwestorów i biznesmenów w 2018 r. został zdominowany przez kraje azjatyckie. Na pierwszym miejscu uplasowała się Malezja, na drugim – nasza Polska, na trzecim Filipiny, a na czwartym Indonezja. Do pierwszej dziesiątki trafiły jeszcze Singapur, Indie i Tajlandia. Gorzej wypadły tradycyjne potęgi gospodarcze. Wielka Brytania zajęła 16. miejsce, Francja – 17. Stany Zjednoczone – 18., a Niemcy – dopiero 25.
Ciekawy jest także, zamieszczony przez to samo czasopismo ranking dotyczący krajów, które są najbardziej przyjazne start-upom. W tym zestawieniu nasz kraj zajął siódme miejsce na świecie.
Oczywiście, rankingi te nie przekładają się jeszcze na znaczący wzrost zamożności Polaków, ale pokazują potencjał naszego państwa i jego szanse na przyszłość.
Jan L. FRANCZYK