[2008.05.16] Schindler z Warszawy
Dodane przez Administrator dnia 16/05/2008 13:38:17
Schindlerem z Warszawy nazywa³y w³oskie media zmar³± 12 maja br. Irenê Sendlerow±. Ta bohaterska Polka uratowa³a w czasie II wojny ¶wiatowej ok. 2,5 tys. ¿ydowskich dzieci. Wyprowadzane z getta umieszcza³a w polskich rodzinach, sierociñcach i klasztorach. Wszystkim sporz±dzano fa³szywe dokumenty, a prawdziwe dane o dzieciach Irena Sendler ukrywa³a w s³oikach zakopywanych w ogrodzie. W 1943 roku sama zosta³a aresztowana przez gestapo i skazana na ¶mieræ. Dziêki wysokiemu okupowi wp³aconemu przez „¯egotê” uniknê³a wykonania wyroku. Do koñca wojny ukrywa³a siê pod fa³szywym nazwiskiem, a w trakcie Powstania Warszawskiego zosta³a pielêgniark± opiekuj±c± siê rannymi powstañcami.
Irena Sendler to heroiczny przyk³ad osoby ryzykuj±cej ¿yciem, by ratowaæ ¿ydowskie dzieci. Ona uniknê³a ¶mierci, ale wielu Polaków zap³aci³o za ratunek ¯ydów najwy¿sz± cenê. Znana jest historia rodziny Ulmów, rozstrzelanej za ukrywanie ¯ydów. Mniej znana jest historia rodziny Juzbów z Radgoszczy. Juzbowie ukrywali trójkê ¯ydów. 13 wrze¶nia 1942 roku w ich domu pojawili siê Niemcy. Rozstrzelali ca³± rodzinê – w tym ¿onê Tomasza Juzby, Bronis³awê, która w³a¶nie zaczyna³a rodziæ. ¦wiadkowie zeznawali, ¿e Bronis³awa b³aga³a niemieckiego ¿andarma Engelberta Guzdka, by zabi³ j± dopiero wtedy, gdy dziecko przyjdzie na ¶wiat. Niemiec nie da³ siê ub³agaæ. Trafiona kul± kobieta d³ugo nie mog³a skonaæ. M±¿ zgin±³ od pierwszego strza³u. Podobnie zginê³a równie¿ rodzina Anny Kmieæ - za ukrywanie ¿ydowskiego piekarza i jego dwójki dzieci. S±siad, który po odje¼dzie Niemców odwa¿y³ siê zajrzeæ do jej domu, zobaczy³ zamordowan± Annê, która nadal trzyma³a na kolanach dwójkê zabitych wnuczków.
Przyk³ady takich heroicznych postaw mo¿na mno¿yæ. By³o ich zdecydowanie wiêcej ni¿ zachowañ haniebnych. A przecie¿ z zachowaniami pod³ymi spotkaæ siê mo¿na w ka¿dym narodzie. Szkoda, ¿e ludzie tacy jak Jan Tomasz Gross (autor „Strachu”), wydaj± siê tego nie zauwa¿aæ.
Jan L. FRANCZYK