[2008.04.12] W s³oneczny dzieñ nad wod±
Dodane przez Administrator dnia 12/04/2008 17:13:22
Powoli zbli¿a siê po³owa kwietnia. Dni robi± siê coraz d³u¿sze, a i s³oñce goszcz±ce nad naszymi g³owami daje coraz wiêcej ciep³a. A¿ mi³o posiedzieæ nad wod±. Warto jednak zastanowiæ siê przez chwilê, czy ryby lubi± s³oñce? Czy lubi± s³oneczne dni?
O jednym gatunku wiemy na pewno, ¿e za s³oñcem nie przepada i ciep³a nie lubi. Uwielbia za to noce – a najbardziej te szczególnie ciemne, zimne i d¿d¿yste. To oczywi¶cie miêtus. Oprócz miêtusa do gatunków, które zdecydowanie nie lubi± ¶wiat³a nale¿± te¿ wêgorz i sum. Dlatego w³a¶nie tak wiele rekordowych okazów tych ryb z³owiono w nocy. S± równie¿ gatunki, które lepiej czuj± siê w ³agodnym cieniu ni¿ w roz¶wietlonej s³oñcem przejrzystej toni. To karp, lin, leszcz, p³oæ, ja¼ i brzana. S± wreszcie gatunki, które dobrze toleruj± umiarkowane ¶wiat³o i umiej± go wykorzystywaæ z po¿ytkiem dla siebie. Nale¿± do nich ryby wielkookie, jak na przyk³ad ukleja, a tak¿e dzienne drapie¿niki jak okoñ czy boleñ. Jak z powy¿szego widaæ, nie ma wiêkszego sensu polowanie w jasny s³oneczny dzieñ, w przejrzystej wodzie, na ryby z dwóch pierwszych grup.
Kto¶ zapyta: - To po co ryby maj± oczy? Chyba po to, by lokalizowaæ pokarm, a przecie¿ w ciemno¶ci widaæ niewiele. To prawda, ale trzeba pamiêtaæ, ¿e wbrew ludzkiemu rozs±dkowi, wiêkszo¶æ rybich gatunków nie pos³uguje siê wzrokiem przy poszukiwaniu po¿ywienia. Dotyczy to przede wszystkim miêtusa, suma i wêgorza. Ale bez ¶wiat³a dobrze radz± sobie równie¿ karp, lin czy brzana. Znane s± tak¿e eksperymenty z o¶lepionymi szczupakami i p³ociami, które bez wzroku radzi³y sobie zupe³nie dobrze i z g³odu nie zdycha³y.
Ryby s± z regu³y ¼le przystosowane do odbioru silnych bod¼ców ¶wietlnych. Nie mog± – jak my - zwê¿yæ ¼renic czy przymkn±æ powiek. Nie dysponuj± rzêsami. Dlatego najchêtniej bytuj± w pó³mroku. Zmys³ wzroku s³u¿y im jedynie do ogólnej orientacji w siedlisku, a niektórym gatunkom pomaga w zdobywaniu pokarmu. Dotyczy to na przyk³ad szczupaka czy bolenia.
Temat s³oñca i ¶wiat³a w kontek¶cie wêdkowania generalnie jest jako¶ obecny w publikacjach. A przecie¿ intuicja podpowiada nam, ¿e ¶wiat³o musi wiele znaczyæ tak¿e dla ¿ycia zanurzonego pod wod±. Z rybami w³±cznie.
Jakub Kleñ