[2007.11.30] Dolina Karpia (I)
Dodane przez Administrator dnia 30/11/2007 15:40:19
Kto s³ysza³ o Dolinie Karpia? Zapewne ci, którzy pochodz± z okolic Zatora. Ale wiêkszo¶æ pewnie nie s³ysza³a. Dolina Karpia to najnowsze przedsiêwziêcie na turystycznej mapie Ma³opolski, które powsta³o z inicjatywy trzech gmin: Zatora, Przeciszowa i Spytkowic, a od roku 2005 swoim zasiêgiem objê³o równie¿ gminy Osiek, Brze¼nicê i Polankê Wielk±. Obszar obejmuj±cy 269 km kwadratowych posiada ogromne znaczenie przyrodnicze i kulturowe, a jego lokalizacja – w pobli¿u Krakowa, Bielska-Bia³ej i Katowic – sprawia, ¿e teren ten coraz czê¶ciej wybierany jest na miejsce rekreacji i wypoczynku. Dla wêdkarzy istotny jest fakt, ¿e cech± wyró¿niaj±c± te okolice jest uprawiana tam ju¿ od ¶redniowiecza ekstensywna hodowla karpia zatorskiego oraz zabytkowy uk³ad stawów i grobli. Osobliwo¶ci± tego terenu s± te¿ ptaki przyci±gaj±ce ornitologów i amatorów fotografowania przyrody. Do przyrodniczych symboli Doliny Karpia zaliczyæ mo¿na ¶lepowrona, rybitwê bia³ow±s±, b±ka, b±czka czy zielonkê. Do objêtych ochron± unikatów przyrody nale¿y tak¿e p³ywaj±ca ro¶linno¶æ wodna: grzybieñczyk wodny ze z³ocistymi kwiatami czy kotewka orzech wodny o li¶ciach skupionych w rozety.
Okrêtem flagowym Doliny Karpia jest oczywi¶cie Karp Królewski z Zatora, którego chów i hodowlê prowadzi Rybacki Zak³ad Do¶wiadczalny w Zatorze (Zak³ad ten jest jednostk± organizacyjn± Instytutu Rybactwa ¦ródl±dowego w Olsztynie). Produkcja karpia, w celu zachowania walorów smakowych, odbywa siê tam w sposób ekstensywny, w oparciu o naturaln± wydajno¶æ stawów. Zak³ad ten, jako jedyny w Polsce posiada bogaty rybny materia³ genetyczny w postaci selekcjonowanych przez d³ugie lata i produkowanych czystych linii karpi: karpia zatorskiego, starzawskiego, go³yskiego, wêgierskiego, jugos³owiañskiego i izraelskiego. W zak³adzie do¶wiadczalnym hoduje siê tak¿e: szczupaka, sandacza, suma, okonia, lina, jazia, karasia, klenia, p³oæ i wzdrêgê.
Ale dla nas najciekawsza jest oferta wêdkarska. A w Dolinie Karpia naprawdê jest gdzie po³owiæ. Do najlepiej zagospodarowanych i ogólnodostêpnych zbiorników nale¿±: „Têczak”, „Podlipki”, „Piastowski”, „Podolsze”, Zakole „A” oraz kompleks ³owisk w Graboszycach. Za tydzieñ zaprezentujê te ³owiska. Z oferty bêdzie mo¿na skorzystaæ w przysz³ym sezonie, chocia¿ na niektórych zbiornikach ³owiæ mo¿na przez ca³y rok. Tak¿e spod lodu.
Jakub Kleñ