[2022.12.11] Pamięć stanu wojennego
Dodane przez Administrator dnia 10/12/2022 09:21:47
41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzony został stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowej „Solidarności”.
Tamtej nocy interenowano tysiące działaczy antykomunistycznej opozycji i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Nad ranem rozwieziono ich do obozów internowania rozsianych po całym kraju. Internowani z Krakowa i Nowej Huty zostali w większości przewiezieni do więzienia w Nowym Wiśniczu. Tam, w Boże Narodzenie, za zgodą władz stanu wojennego odwiedził ich kardynał Franciszek Macharski. Bo w tamtych ponurych latach Kościół katolicki zdecydowanie stanął po stronie umęczonego polskiego narodu – od papieża Jana Pawła II poczynając, na zwykłych polskich proboszczach, wikarych i zakonnikach kończąc. Biskupi i szeregowi duchowni odwiedzający internowanych nieśli im nadzieję. Ich wsparcie duchowe dla uwięzionych było trudne do przecenienia.
Ale tak było również wcześniej – w latach II wojny światowej. I tak jak najbardziej znanym symbolem męczeństwa II wojny pozostał św. o. Maksymilian Kolbe, tak symbolem męczeństwa stanu wojennego stał się bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Warto o tym przypominać. Zwłaszcza dzisiaj, gdy przez świat przetacza się walec nienawiści do religii i Kościoła.

Jan L. Franczyk