[2007.10.19] Wyborcza instrukcja
Dodane przez Administrator dnia 19/10/2007 15:23:40
Ostatnie dni przed wyborami. Zwykle decyzje o tym, na kogo g³osowaæ, s± ju¿ podjête. Wiemy na kogo, ale czy na pewno wiemy jak?
Najprostszy jest wybór przysz³ych senatorów. Z Krakowa w Senacie zasiada czterech przedstawicieli, dlatego g³osujemy na cztery osoby z listy kandydatów do Senatu. W Krakowie mamy do wyboru 13 kandydatów: 4 z PiS, 4 z PO, 2 z Lid, 1 z PSL itd. Zakre¶lamy krzy¿yki przy czterech nazwiskach, które uwa¿amy za godne poparcia. Mo¿emy zag³osowaæ na trzech kandydatów, na dwóch, nawet na jednego – ale nie mo¿emy na wiêcej ni¿ czterech, bo wówczas g³os bêdzie niewa¿ny. Najczê¶ciej zwolennicy Platformy Obywatelskiej zakre¶laj± czterech kandydatów PO, a zwolennicy Prawa i Sprawiedliwo¶ci – czterech kandydatów PiS.
Wybieraj±c naszego kandydata do Sejmu mo¿emy g³osowaæ tylko na jedn± osobê! Najczê¶ciej wyszukujemy komitet wyborczy partii, na któr± chcemy g³osowaæ (np. PiS ma numer 6, a PSL – numer 10), a nastêpnie stawiamy krzy¿yk przy nazwisku tego kandydata, któremu chcemy zapewniæ miejsce w Sejmie.
Spo¶ród wszystkich 13 kandydatów na senatorów mandaty uzyska czterech, którzy zdobêd± najwiêcej g³osów. Tu obliczanie jest bardzo proste.
W wyborach do Sejmu w Komisjach Wyborczych zlicza siê g³osy oddane na poszczególnych kandydatów. Nastêpnie zliczane s± wszystkie g³osy oddane na poszczególne partie. Wtedy okazuje siê, która partia nie przekroczy³a w skali kraju 5 procent g³osów. Je¿eli taka jest – jedna lub kilka – to mo¿na powiedzieæ, ¿e oddane na ni± g³osy id± do kosza. Natomiast pozosta³e, w zale¿no¶ci od wyniku, uzyskuj± liczbê mandatów, odpowiedni± do liczby g³osów. Wtedy oblicza siê w okrêgach wyborczych ile poszczególne partie uzyska³y mandatów. Z Krakowa jest trzynastu pos³ów, za³ó¿my wiêc, ¿e np. PiS dosta³ 6 mandatów, PO – te¿ 6, PSL –1, a pozosta³e nie otrzyma³y ani jednego mandatu.
Gdy ju¿ wiadomo, ¿e PiS dosta³ 6 mandatów, wtedy sprawdza siê, kto na li¶cie tej partii ma najwiêcej g³osów. Pierwsi s± dwaj ministrowie, wiêc obaj z pewno¶ci± dostan± g³osów najwiêcej. Ale pozosta³e cztery mandaty poselskie otrzymaj± ci czterej kandydaci, którzy zdobyli najwiêcej g³osów, bez wzglêdu na to, które zajmowali miejsce na li¶cie. Podobnie w PO: do Sejmu dostaj± siê ci kandydaci, którzy zdobyli najwiêcej g³osów, bez wzglêdu na miejsce, które mieli na li¶cie.
Ja mam na te wybory receptê prost±: g³osujê na czterech kandydatów PiS do Senatu i na jednego kandydata PiS do Sejmu. Mam nadziejê, ¿e PiS wygra wybory, a rz±d Jaros³awa Kaczyñskiego bêdzie kontynuowa³ rozpoczête dzie³o reformowania Polski. Takiego wyniku najbardziej boj± siê przestêpcy i kombinatorzy, a tak¿e ci, którzy nieuczciwie dorobili siê wielkich fortun. Z pewno¶ci± wydadz± du¿o pieniêdzy, byle tylko pokonaæ PiS. Mam jednak nadziejê, ¿e za tydzieñ bêd± mia³ dla czytelników tej rubryki dobr± wiadomo¶æ. Bêdzie to równocze¶nie dobra wiadomo¶æ dla Polski.
Ryszard Terlecki