[2022.01.07] WETO DLA LEX TVN
Dodane przez Administrator dnia 15/01/2022 09:28:05
Prezydent Andrzej Duda w ostatni poniedziałek ubiegłego roku zawetował ustawę lex TVN, którą Sejm po wcześniejszym „leżakowaniu” przyjął w trybie ekspresowym, co prezydent nazwał „wrzutką legislacyjną”. Podkreślił, że ustawa jest potrzebna, ale to kwestia przyszłości i trzeba ją przygotować dobrze.
Prezydent Andrzej Duda wskazał, że jednym z argumentów, które rozważył podczas analizy była kwestia umowy międzynarodowej zawartej przez Polskę ze Stanami Zjednoczonymi w roku 1990 o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych. Zadawał sobie pytanie w jakim stopniu uchwalona przez Sejm ustawa uderza w coś co nazywamy interesami w toku, w prawa, które zostały dobrze nabyte zgodnie z prawem. Taka interpretacja jest zgodna z prawem rzymskim, którego jedna z podstawowych zasad mówi, lex retro non agit, czyli prawo nie działa wstecz. Andrzej Duda kończył studia prawnicze i na pewno zna tę zasadę. Prezydent dodał, że proponowana zmiana dotyczy podmiotów, które są obecne na rynku.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że Grupa TVN należy od 2018 roku do Discovery Communications. Jednak formalnym właścicielem jest TVN S.A. jest Polish Television Holding BV, spółka zarejestrowana w Holandii, a więc w Unii Europejskiej. I to sprawia, że wymogi stawiane przez art. 35 obowiązującej ustawy medialnej zostały spełnione. To też zadecydowało, że kilka miesięcy temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła 10 letnią koncesję dla kanału TTV. Jego nadawcą jest spółka Stavka, należąca w całości do TVN S.A. Jej sytuacja prawna niczym nie różni się od posiadających koncesje na nadawanie naziemne stacji TVN i TVN7.
Prezydent wziął też pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, podnoszoną przez opozycję kwestię pluralizmu medialnego i wolności słowa. Ten element mógł bardzo zaboleć czołowych działaczy obozu rządzącego, z którego wywodzi się Andrzej Duda. Na pewno to doprowadzi do jeszcze większego pogorszenia stosunków pomiędzy prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, a prezydentem. Mając tego świadomość prezydent wybrał utrzymanie dobrych stosunków z naszym dotychczasowym ważnym sojusznikiem jakim są Stany Zjednoczone. Ponadto wziął zapewne pod uwagę swoją przyszłość. Druga kadencja prezydencka już niedługo się skończy. Andrzej Duda jest stosunkowo młodym politykiem i na pewno będzie chciał kontynuować swoją karierę polityczną. W Polsce osiągnął najwyższą funkcję, a zatem najlepiej byłoby dla niego objąć jakieś ważne stanowisko międzynarodowe. To bez poparcia USA byłoby mu trudno osiągnąć. Natomiast na dzisiaj chargé d’affaires w ambasadzie USA Bix Aliu na Twitterze podziękował prezydentowi za zgłoszone veto, a także za przywództwo i zaangażowanie dla wspólnych wartości demokratycznych oraz za ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce.
Co teraz będzie? Ustawa powinna powrócić do Sejmu, gdzie veto prezydenckie mogłoby zostać odrzucone kwalifikowaną większością 3/5 głosów. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo cała opozycja nie zagłosuje za odrzuceniem veta. W tej sytuacji Zjednoczona Prawica może ustawę lex TVN schować do „zamrażarki” i szukać nowego rozwiązania skierowanego przeciwko TVN.
SŁAWOMIR PIETRZYK