[2021.07.09] Cała naprzód
Dodane przez Administrator dnia 10/07/2021 12:59:34
VI Kongres Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w minioną sobotę, przede wszystkim wybrał władze partii na następną, czteroletnią kadencję. Co było oczywiste ponad 1200 delegatów prezesem partii wybrało Jarosława Kaczyńskiego, równocześnie jednak wybrano skład nowej Rady Politycznej, do której należy wybór ścisłego kierownictwa, w tym wiceprezesów oraz Komitetu Politycznego. Rada Polityczna, licząca ponad 400 osób spotkała się w niedzielę. Oprócz dotychczasowych pięciu, nowym wiceprezesem PiS wybrany został premier Mateusz Morawiecki, który otrzymał największą ilość głosów. Dokonano zmian w składzie Komitetu Politycznego, który liczy obecnie 39 osób, a w jego skład, oprócz osób wybranych w niedzielę, wchodzą z urzędu prezes, wiceprezesi, sekretarz generalny, przewodniczący Klubu Parlamentarnego, marszałek i wicemarszałkowie Sejmu oraz wicemarszałek Senatu. Kongres dokonał zmian w statucie i przyjął kilka uchwał, wśród których największe zainteresowanie mediów wywołała tzw. uchwała sanacyjna, zakazująca najbliższym rodzinom posłów i senatorów oraz osób pełniących kierownicze funkcje w partii zajmować stanowiska w radach nadzorczych i zarządach spółek skarbu państwa.
W czasie wystąpień na kongresie oraz na posiedzeniu Rady Politycznej prezes PiS przedstawił najważniejsze dokonania partii w okresie sprawowania władzy od 2015 roku, ale przede wszystkim cele na najbliższą przyszłość. Zadaniem całej partii będzie rozpropagowanie, przeprowadzenie przez Parlament, a następnie wprowadzenie w życie Polskiego Ładu, którego główny zarys omawiał już wielokrotnie premier Mateusz Morawiecki. Celem tego wyjątkowego projektu jest takie przyspieszenie rozwoju gospodarczego Polski, aby w ciągu kilku lat osiągnąć poziom życia porównywalny z Zachodem Europy. Z jednej strony mają to być liczne inwestycje (niektóre już rozpoczęte, jak np. przekop Mierzei Wiślanej czy Via Carpatia – droga szybkiego ruchu, biegnąca przez Polskę Wschodnią, a łącząca kraje bałtyckie z południem Europy), ale z drugiej strony znaczące podniesienie dochodów i poprawa warunków życia mieszkańców Polski. Ważny element Polskiego Ładu dotyczy rozwoju polskiej wsi i rolnictwa – w tej sprawie VI Kongres przyjął specjalną uchwałę. Zmiany w systemie podatkowym mają przynieść korzyści znacznej większości Polaków (18 milionów, w tym zniesienie podatków dla większości emerytów), ale równocześnie obciążą wyższymi podatkami niewielką grupę najwięcej zarabiających. Dotychczasowy system nie był sprawiedliwy, ponieważ najbogatsi płacili procentowo tyle samo co najskromniej uposażeni.
Kongres i wybory nowych władz rozpoczynają ofensywę polityczną Prawa i Sprawiedliwości, której celem jest zapewnienie dalszego rozwoju Polski, co będzie możliwe po kolejnych zwycięstwach wyborczych. Za dwa lata rozpocznie się seria wyborów, nie tylko parlamentarnych, ale także samorządowych, europejskich i na końcu prezydenckich. Wprowadzenie w życie Polskiego Ładu będzie gwarancją sukcesu, a dalsze wzmacnianie międzynarodowej pozycji Polski zapewni nam status jednego z najbardziej liczących się państw w Europie. Na szczęście słabnąca opozycja, zajęta sama sobą, nie posiadająca żadnego programu i usiłująca opóźnić lub zakłócić rozwój, nie jest i nie będzie w stanie zagrozić przyszłym zwycięstwom.
Ryszard Terlecki