[2021.06.18] Droga do zwycięstw
Dodane przez Administrator dnia 19/06/2021 10:53:31
Wiosną tego roku Prawo i Sprawiedliwość obchodzi rocznicę 20 lat działania na polskiej scenie politycznej. Wszystko zaczęło się od kryzysu w Akcji Wyborczej Solidarność, która – pozostając jeszcze u władzy – podzieliła się na frakcje i ostatecznie rozpadła. Zbliżające się wybory zmuszały do podjęcia szybkich działań i 3 marca 2001 roku w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbyła się konferencja „Warunki sukcesu prawicy”, podczas której Jarosław Kaczyński zapowiedział tworzenie nowego ugrupowania politycznego. W ten sposób powstał plan powołania kontynuacji Porozumienia Centrum, partii założonej w 1990 roku. Kilka tygodni później, 22 marca 2001 w Białymstoku utworzony został pierwszy lokalny komitet nowej formacji pod nazwą „Prawo i Sprawiedliwość”.
Taki był początek. Komitety powstawały jeden po drugi, a spotkania z ich twórcami Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi przyciągały tłumy zainteresowanych. Już 26 kwietnia utworzony został Krajowy Komitet Prawa i Sprawiedliwości z Lechem Kaczyńskim na czele, a 19 maja przewodniczący komitetu zapowiedział start nowego ugrupowania w jesiennych wyborach parlamentarnych. 29 maja odbył się Kongres Założycielski PiS, w czasie którego zdecydowano o przekształceniu komitetów w partię polityczną. Dwa dni później do sądu trafił wniosek o rejestrację nowej partii, zatwierdzony 8 czerwca. Następnego dnia w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, oficjalnie otwierająca kampanię wyborczą, w rzeczywistości trwającą już od wielu tygodni.
Zapowiedź startu w wyborach nowej partii spowodowała odwołanie Lecha Kaczyńskiego, polityka cieszącego się wielką popularnością, ze stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego. W odpowiedzi 18 posłów powołało w Sejmie nowy Klub Parlamentarny PiS, w skład którego weszli posłowie dotychczas zrzeszeni w Zespole Parlamentarnym Przymierza Prawicy, a także posłowie Jarosław Kaczyński i Ludwik Dorn z Porozumienia Centrum. We wrześniowych wyborach 2001 roku PiS zdobył 9,5 procent głosów (44 mandaty posłów). Nie był to jeszcze wynik satysfakcjonujący, ale ze względu na krótki, zaledwie paromiesięczny okres udziału w życiu politycznym, zapowiadał perspektywę budowy silnej partii, zdolnej do przyszłych zwycięstw. Ponadto do PiS przystępowali działacze i parlamentarzyści wywodzących się z różnych, wcześniej działających partii, co pozwalało mieć nadzieję na zjednoczenie dotąd rozproszonej i podzielonej prawicy.
Po pierwszych sukcesach rzeczywiście przyszły kolejne. Już rok później Lech Kaczyński zwyciężył w wyborach na prezydenta Warszawy, a w 2005 roku pokonał Donalda Tuska w wyborach na Prezydenta Polski. PiS wygrał wybory parlamentarne w 2005 roku, a utraciwszy władzę w 2007 roku przez osiem lat wytrwał w opozycji, odnosząc w 2015 roku historyczne zwycięstwo i zdobywając bezwzględną większość w Sejmie i w Senacie. Od tego czasu wygrał kolejne wybory: samorządowe, europejskie, parlamentarne i prezydenckie, a obecnie nadal utrzymuje pozycję lidera w sondażach. Wprawdzie pandemia uniemożliwiła uroczyste obchody dwudziestej rocznicy powstania PiS, to dla całej partii i jej wyborców ważne jest przekonanie, że również następne rocznice będą powodem do dumy z dobrze wykonanej pracy dla Polski.
Ryszard Terlecki