[2021.02.12] Wokół pstrąga potokowego (2)
Dodane przez Administrator dnia 13/02/2021 08:48:01
Wybierając się na ryby dobrze jest wiedzieć, jaki pokarm dana ryba preferuje, czyli po prostu, czym możemy ją skusić do brania. Nie inaczej jest z pstrągami. Tyle tylko, że tych ostatnich nie można łowić na przynęty zwierzęce, a właśnie taki pokarm pstrągi preferują.
Dieta pstrągów nie jest stała. Ba, nawet dieta pstrągów z tej samej rzeki może się różnić ze względu na wielkość ryby i porę roku.
Narybek pstrąga zjada niewielkie zwierzęta żyjące na dnie rzek i innych zbiorników – to przede wszystkim larwy ochotek i jętek. Pstrągi mają jednak korzystną dla siebie proporcję paszczy do wielkości ciała i właśnie dlatego stosunkowo szybko zaczynają atakować coraz większe stworzenia. I dlatego już młody pstrążek, długości powiedzmy sześciu centymetrów, potrafi capnąć i skonsumować sporą dżdżownicę, która został spłukana po deszczu do rzeczki. Ale generalnie, młode pstrągi (mierzące do dziesięciu centymetrów) odżywiają się tym samym pokarmem, co narybek. Potrafią też upolować szybko uciekające kiełże, nie gardzą chrząszczami, a przede wszystkim mszycami.
Pstrągi trochę większe, od dziesięciu do piętnastu centymetrów, nadal żywią się przede wszystkim larwami owadów wodnych i kiełżami, ale ich dieta wzbogaca się o ślimaki przytuliki, których mniejsze rybki nie potrafią oderwać od kamieni. No i coraz częściej zjadają też większe zwierzęta: pijawki, larwy komarów, chruściki czy larwy drapieżnych widelnic. Coraz sprawniej chwytają również pokarm powierzchniowy. Potrafią zaatakować i przełknąć duże owady lądowe, takie jak chrabąszcze, koniki polne, osy, pszczoły, a nawet szerszenie.
Przełomowym dla pstrągów okresem jest przekroczenie długości piętnastu centymetrów. Wtedy zaczynają polować na inne ryby. Taki pstrąg o długości szesnastu, czy siedemnastu centymetrów potrafi z powodzeniem schwytać i połknąć niewielkiego śliza, głowacza czy strzeblę, a nawet… swojego młodszego kuzyna – o ile długość ofiary nie przekracza sześciu centymetrów. Ale nadal ich podstawową dietę stanowią bezkręgowce.
Natomiast pstrągi o długości dwudziestu centymetrów swoje potrzeby pokarmowe zaspokajają w połowie rybami, a w drugiej połowie bezkręgowcami.
I wreszcie dochodzimy do dużych, półmetrowych i większych pstrągów. Dla nich podstawę diety stanowią inne ryby, a wszystko pozostałe jest tylko dodatkiem. W zbiornikach, w których brakuje rybek, mogących stać się ofiarami pstrągów, te ostatnie nigdy nie dorastają do tak dużych rozmiarów. Oczywiście oprócz ryb, na dietę dużych pstrągów nadają się również żaby, minogi i raki. I właśnie ryby, minogi, żaby oraz raki stanowią ponad 90 proc. pokarmu dużych potokowców.
Pstrągi potokowe łowione są przez wędkarzy na przeróżne blaszki, woblery, a także metodą muchową. I przy każdej z tych technik chodzi o to, by przynęta przypominała naturalny, preferowany przez pstrąga pokarm.
Jakub Kleń