[2021.02.05] Wokół pstrąga potokowego
Dodane przez Administrator dnia 06/02/2021 10:20:34
Pstrąg potokowy (Salmo trutta fario), jak już wcześniej pisałem należy do rodziny łososiowatych.
Ryba ta jest jednym z najszlachetniejszych trofeów wędkarskich. Charakteryzuje się wspaniałym wyglądem, pięknym kształtem i pięknym ubarwieniem. Pstrąg potokowy ma torpedowaty i smukły kształt ciała, który umożliwia mu przebywanie nawet w bardzo mocnym nurcie rzeki.
Przeciętnie osiąga długość od 60 do 80 centymetrów, a największe osobniki mogą ważyć nawet trzynaście kilogramów. Te, które najczęściej łowią wędkarze mają masę w granicach od jednego do trzech kilogramów. Najstarszy, znany badaczom pstrąg, dożył 18 lat.
Pstrąg jest gatunkiem zimnolubnym, a na dodatek ma duże wymagania tlenowe. Pstrąg nie może żyć w rzekach, w których woda w ciągu kilku dni osiąga temperaturę 25 stopni w skali Celsjusza. Dlatego największą liczebność mają pstrągi w niewielkich górskich i podgórskich strumieniach oraz rzekach.
W Polsce pstrągi potokowe w sposób naturalny zasiedlają wody dwóch obszarów - południowego i północnego. Obszar południowy obejmuje górskie, podgórskie i wyżynne rzeki Karpat i Sudetów oraz Roztocza i Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wału Trzebnickiego. Natomiast obszar północny obejmuje wody Pojezierza Pomorskiego na północ od linii Noteci oraz wody Pojezierza Mazurskiego.
Na zachodzie Polski obszar południowy z północnym łączy Ziemia Lubuska. Pstrągi spotkać tam można w nizinnych rzekach wpadających do Nysy Łużyckiej, Odry i Warty. Z kolei na wschodnich terenach Polski obszar północny przedłuża się na południe, sięgając prawobrzeżnych dopływów górnej Narwi.
Pstrąg jest rybą jesiennego tarła. Do rozrodu przystępuje kiedy temperatura wody spadnie poniżej 9 stopni w skali Celsjusza – czyli w październiku, listopadzie, a niekiedy nawet dopiero w grudniu. Po prostu czas tarła zależy od pogody i bywa różny w różnych rzekach. To dlatego w rzekach podgórskich, w których woda ma zimą bardzo niską temperaturę, pstrągi przystępują do tarła wcześniej niż w rzekach pomorskich.
A skoro o rozmnażaniu się pstrągów mowa, to warto dodać, że rozwój zarodkowy i larwalny to najbardziej krytyczny okres w życiu tych ryb. Do gniazd zaczynających dopiero swoje życie pstrągów mogą dostać się drapieżne larwy widelnic lub chruścików i czynić tam prawdziwe spustoszenie. Rozwijające się zarodki są też najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia wody i na podwyższenie jej kwasowości. A trzeba pamiętać i o tym, że zarodki i larwy w gnieździe może również przez nieuwagę zmiażdżyć brodzący po płyciznach wędkarz. To dlatego, występowanie pstrągów w naszych rzekach nie zależy tylko od naturalnego rozrodu, ale w dużej mierze uwarunkowane jest dokonywanymi przez człowieka zarybieniami.
Jakub Kleń