[2020.12.18] Pamięć stanu wojennego
Dodane przez Administrator dnia 18/12/2020 18:27:05
W niedzielę, 13 grudnia 2020 roku minęła 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez reżim Wojciecha Jaruzelskiego. Pamiętam tamte wydarzenia, jakby miały miejsce zaledwie wczoraj. 13 grudnia 1981 roku też była niedziela. Tylko pogoda była inna. Wtedy był śnieg i mróz. Niedzielnym świtem, grupa aresztowanych w nocy działaczy „Solidarności” i członków opozycji antykomunistycznej z Nowej Huty została przewieziona do Zakładu Karnego w Wiśniczu Nowym. Tego samego dnia trafili tam także aresztowani z Krakowa i innych miejscowości w Małopolsce. Tak dla nas rozpoczął się stan wojenny.
Celem wprowadzenia stanu wojennego było zdławienie ruchu "Solidarności" i zniweczenie rozbudzonych po sierpniu 1980 roku wolnościowych aspiracji Polaków. W trakcie jego trwania internowano lub skazano na kary pozbawienia wolności ponad 10 tysięcy działaczy związanych z „Solidarnością” i opozycją, a życie straciło ponad 50 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji trwającego tam strajku. W Nowej Hucie życie stracili Andrzej Szewczyk, Bogdan Włosik, Ryszard Smagur i zaszczuty przez Służbę Bezpieczeństwa Jacek Żaba.
Warto też pamiętać, że jedyną instytucją, która niosła wówczas realną pomoc internowanym, więzionym i ich rodzinom był Kościół katolicki. Ten sam, który dzisiaj z taką, diabelską wręcz furią jest atakowany.
Jan L. Franczyk