[2020.09.04] Pamięć tamtego września
Dodane przez Administrator dnia 04/09/2020 22:50:36
1 września obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu II światowej, którą rozpoczął atak Niemiec na Polskę. II wojna światowa była jedną z największych tragedii w historii świata. Szczególnie mocno dotknęła ona nasz kraj, który został pozbawiony wielu tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium i straszliwie zniszczony przez niemieckich i sowieckich okupantów. Życie straciło ok. 6 milionów obywateli II RP.
1 września 1939 r. o godzinie 4.45 rano niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień w stronę Westerplatte. Do szturmu na Wojskową Składnicę Tranzytową ruszyło ponad 3 tysiące niemieckich żołnierzy z morza, lądu i powietrza. Warto przypomnieć, że pancernik ten przybył do Wolnego Miasta Gdańsk z misją kurtuazyjną, a rankiem 1 września 1939 roku otworzył ogień bez wypowiedzenia wojny. Kilka minut przed pierwszą salwą niemieckiego pancernika, niemieckie bomby spadły na bezbronny Wieluń – zginęło ponad tysiąc Polaków. Taki był początek bandyckiej napaści Niemców na Polskę.
Natomiast 17 września 1939 r., na teren Rzeczypospolitej Polskiej wkroczyła Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, realizując za to ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.
A po dokonaniu przez Związek Sowiecki napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, duchownych, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków, a około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.
Jan L. Franczyk