[2020.01.31] OKR¡G£Y STÓ£ W SPRAWIE HUTY
Dodane przez Administrator dnia 31/01/2020 19:17:31
Wydawa³o siê niektórym, ¿e idea „okr±g³ego sto³u” odesz³a w przesz³o¶æ, a nawet siê skompromitowa³a. Nic podobnego co rusz odbywaj± siê ró¿ne spotkania dotycz±ce wa¿nych spraw pod has³em „okr±g³ego sto³u”. Takie spotkanie odby³o siê w sali obrad Rady Miasta Krakowa w miniony pi±tek, a by³o po¶wiêcone sprawie dzia³alno¶ci kombinatu metalurgicznego Arcelor Mittal Poland w Krakowie. Spotkanie zorganizowa³ i go otworzy³ prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. To jemu oraz radnym miasta Krakowa od dawna le¿y na sercu przysz³o¶æ huty, która odgrywa³a przez wiele lat wa¿n± rolê w naszym mie¶cie. To budowa huty rozpoczêta przed 70 laty doprowadzi³a do powstania Nowej Huty, istotnej czê¶ci Krakowa. W ubieg³ym roku z przytupem obchodzili¶my tê okr±g³± rocznicê i mia³o miejsce wiele wa¿nych wydarzeñ. Nie by³y to tylko wydarzenia kulturalne i wspominkowe, ale w tej czê¶ci miasta przeprowadzono wiele remontów i oddano do u¿ytku przydatne mieszkañcom inwestycje. I tak powinno byæ.
Ja uwa¿am, ¿e miasto Kraków ma d³ug wobec Nowej Huty i Nowohucian. Wielki Kombinat Metalurgiczny i powi±zane z nim przedsiêbiorstwa p³aci³y przez lata potê¿ne podatki, które w znacznej czê¶ci by³y przeznaczane na rozwój ca³ego miasta. Z du¿ej „dojnej krowy” jak± by³a huta korzystali wszyscy mieszkañcy, a niektórzy byli wrêcz dopieszczani, jak sportowcy, czy ludzie kultury. I co z tego, kto¶ beztroski powie? No wiêc o¶wiadczam, ¿e my krakowianie powinni¶my d³ugi wyrównaæ i powalczyæ, aby uratowaæ hutê zapewniaj±c± dochody fiskusowi centralnemu i miejskiemu, a przede wszystkim zatrudnionym tam pracownikom i ich rodzinom.
St±d rezolucje radnych miasta kierowane do w³adz centralnych, aby hutnictwo nie upad³o, no i teraz zorganizowany przez w³adze miasta „Okr±g³y stó³”. Przybyli na niego licznie wa¿ni ludzie, bo by³ wicepremier Jaros³aw Gowin i minister Jadwiga Emilewicz, deklaruj±cy wsparcie polskiemu hutnictwu w granicach obowi±zuj±cego prawa. Dawno nie widzia³em tylu krakowskich pos³ów, zebranych razem i z trosk± mówi±cych o przysz³o¶ci huty. Nawet europose³ Adam Jarubas z PSL obieca³ poprzeæ w Brukseli dzia³ania ratuj±ce przemys³y energoch³onne w Europie.
Blado jedynie wypad³ wojewoda ma³opolski, który nawi±zuj±c do „paktu Millera” w sprawie barterowej transakcji o przejêciu nieruchomo¶ci AMP (zabytkowe budynki i setki hektarów gruntu) na w³asno¶æ Skarbu Pañstwa, nie poda³ ¿adnych konkretów i terminów, a wrêcz zapowiedzia³ d³ugotrwa³y proces mimo, ¿e ju¿ minê³o piêæ lat od inicjatywy b. wojewody w tej sprawie?!
Na koniec trochê optymizmu. Nadziej± nakarmi³ mnie Czes³aw Sikorski wiceprezes AMP, który powiedzia³ o przyczynach unieruchomienia wielkiego pieca w listopadzie 2019 r., ale zaznaczy³ i¿ piec nie do koñca jest wy³±czony i w ka¿dej chwili jego praca mo¿e byæ wznowiona w ci±gu 2 miesiêcy. Bêdzie to zale¿a³o o koniunktury na rynku metalurgicznym i stworzenie w miarê równych szans w tej bran¿y w ca³ej Europie, w tym w Unii Europejskiej i naszym kraju. Podkre¶li³ on tak¿e jak du¿o AMP zainwestowa³ w polskie hutnictwo, w tym w oddzia³ krakowski i takie inwestycje przewiduje nadal. ¯aden zdrowo my¶l±cy i prowadz±cy interesy nie czyni³ by tego, gdyby nie widzia³ szansy na odzyskanie poniesionych nak³adów i uzyskanie zysków. Zatem deklaracje ze strony w³a¶ciciela huty s±. Tylko czy przedstawiciele naszej w³adzy wywi±¿± siê ze sk³adanych obietnic i przejd± do czynów? Bêdziemy na ³amach „G³osu” wracaæ do tej sprawy.
S£AWOMIR PIETRZYK