[2018.12.21] Przy świętach o karpiu
Dodane przez Administrator dnia 21/12/2018 19:38:55
Chyba nikt nie wyobraża sobie polskiej Wigilii bez tradycyjnego karpia (chociaż są już eksperymentatorzy, którzy na tę okazję potrafią podać norweskiego łososia). Są i tacy dziwacy, jak Anglicy, którzy uważają, że karp jest rybą niejadalną. Ale większość Polaków za świątecznymi karpiami po prostu przepada.
Chociaż karp nie jest naszą rybą rodzimą. W naturze występuje w południowej i południowo-wschodniej części Europy oraz we wschodniej części Azji. Do nas został sprowadzony przed wiekami i stał się chyba najbardziej popularną rybą hodowlaną.
W naszych wodach spotkać można dwie odmiany karpia. Pierwszą z nich jest karp dziki – sazan, a drugą karp udomowiony. Ten ostatni występuje w czterech odmianach: karp łuskowy (pełnołuski) - ułożenie i wygląd łusek jest podobny do sazana; karp liniowy - na linii bocznej ma rząd dużych łusek lustrzanek; karp lustrzeń, karp królewski, karp galicyjski - ma 1 lub 3 rzędach łusek lustrzanych po bokach ciała lub rozrzuconych; i wreszcie karp bezłuski, golec - nie posiada łusek.
Ponadto w Polsce mamy pięć odmian barwnych: złotą, szarą, żółto-białą, brązową i niebieską.
Ale dobrze wiedzieć, że w świecie żyją także inne fascynujące odmiany karpi. Niewątpliwie do najciekawszych należy karp syjamski. To największy przedstawiciel ryb karpiowatych na świecie. Karpie syjamskie są rybami wędrownymi, które spotkać można jedynie w rzekach Mae Klong, Mekong i Chao Phraya w Indochinach. Maksymalne długości tych karpi wynoszą 3 metry, a ich waga dochodzi do 300 kilogramów. Są zagrożone wyginięciem z powodu przełowień i utraty siedlisk. Karpie syjamskie odwiedzają często głębokie baseny, ale sezonowo przenoszą się na wody kanałów lub rzek zalewowych. Dorosłe osobniki żywią się glonami, fitoplanktonem oraz owocami zalewanych szczątków roślin lądowych. W Kambodży, dorosłe ryby migrują z jeziora Tonle Sap do rzeki Mekong pod koniec pory suchej. Kolor ryby jest najczęściej bardzo ciemny, a nawet czarny z białym podbrzuszem. Dolna warga wysunięta nieco do przodu, gruba i silnie umięśniona.
Na karpie syjamskie organizują wyprawy wędkarze z Europy i Stanów Zjednoczonych – wielka ryba po prostu kusi.
A po to, by mieć jakieś wyobrażenie tej wyjątkowej ryby, poniżej zamieszczam zdjęcie karpia syjamskiego ważącego około 100 kilogramów. Niezły. Prawda?
Jakub Kleń