[2007.01.06] Krakowskie rocznice
Dodane przez Administrator dnia 06/01/2007 21:10:34
Jak zwykle początek roku jest okazją do przypomnienia historycznych rocznic, których obchody zapowiadane są w Polsce i w świecie. W kraju już za kilka dni przypominać będziemy 60 rocznicę pierwszych powojennych wyborów, przeprowadzonych 19 stycznia 1947 roku. Były to jedyne wybory w okresie komunistycznej władzy, gdy Polacy mogli – przynajmniej teoretycznie – dokonać wyboru pomiędzy różnymi partiami i różnymi programami. Ponieważ pomimo terroru i rozmaitych nacisków większość głosów oddano na antykomunistyczne Polskie Stronnictwo Ludowe, kierowane przez Stanisława Mikołajczyka, wybory zostały sfałszowane, a komuniści przez ponad czterdzieści lat już bez wyborów rządzili wbrew woli polskiego społeczeństwa.
W Europie dla niektórych politycznych przywódców z pewnością niewygodna będzie 60 rocznica uchwalenia tzw. planu Marshalla, czyli programu pięcioletniej pomocy Stanów Zjednoczonych dla zniszczonych wojną państw europejskich. Dzięki tej pomocy nie tylko nastąpiła szybka odbudowa Zachodniej Europy, ale także zapoczątkowany został jej dynamiczny rozwój. Planem Marshalla objęto szesnaście państw, a rezultaty ogromnych kredytów, częściowo bezzwrotnych, udzielonych przede wszystkim na rozwój przemysłu oraz budowę dróg, linii kolejowych, lotnisk i portów, bardzo szybko ujawniły się w postaci cywilizacyjnego dystansu, jaki dzielił Zachód od sowieckich kolonii we wschodniej Europie. Warto też pamiętać, że w tym roku obchodzić będziemy 50 rocznicę powstania Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), którą 25 marca 1957 roku związało w Rzymie sześć państw: Francja, Niemcy Zachodnie, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg. Wspólnota ta stała się jednym z fundamentów dzisiejszej Unii Europejskiej.
W Krakowie obchodzić będziemy dwie ważne rocznice, których znaczenie znacznie przekracza lokalny wymiar wydarzeń sprzed lat. W maju minie 30 rocznica tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa. W czasie, gdy zbrodnie UB i SB nadal pozostają nierozliczone, a byli funkcjonariusze wciąż otrzymują wysokie emerytury i renty, rocznica ta może stać się okazją do podjęcia politycznej ofensywy na rzecz dekomunizacji i ujawnienia wszystkich agentów bezpieki. Warto zauważyć, że przed kilkoma tygodniami dekomunizację przeprowadziła Rumunia, która 1 stycznia 2007 roku stała się częścią Unii Europejskiej.
Drugim wydarzeniem, którego rocznica również przypada w maju, było poświęcenie Arki Pana, pierwszego kościoła, wybudowanego w Nowej Hucie. 15 maja 1977 roku w obecności około 70 tysięcy wiernych, konsekracji dokonał kardynał Karol Wojtyła, metropolita Krakowa. Wybudowanie kościoła w Nowej Hucie, planowanym przez komunistów „mieście bez Boga”, zwróciło uwagę całej Europy na siłę polskiego katolicyzmu i być może miało też wpływ na dokonany rok później wybór Karola Wojtyły na tron papieski. Można mieć nadzieję, że zarówno Kraków, jak i Nowa Huta odpowiednio przygotują się do obchodów tej rocznicy.
Ryszard Terlecki