[2016.08.08] Podniesieni na duchu
Dodane przez Administrator dnia 08/08/2016 19:17:05
Krakowskie spotkanie m³odzie¿y z papie¿em Franciszkiem by³o z pewno¶ci± jednym z tych wydarzeñ, które uznane zostan± za najwa¿niejsze w polskiej kronice 2016 roku. Ich znaczenie miêdzynarodowe by³o ogromne i zwróci³o uwagê na Polskê jako na kraj bezpieczny, a w laicyzuj±cej siê Europie wci±¿ wierny jej chrze¶cijañskim fundamentom. Wbrew kampanii nienawi¶ci, szerzonej wobec wszystkiego co jest zwi±zane z polsk± tradycj± i histori± oraz polskim Ko¶cio³em, przez lewicowe i liberalne media oraz partie szemranych interesów, dla setek tysiêcy m³odych ludzi z ca³ego ¶wiata Polska okaza³a siê pañstwem spokojnym, w miarê dostatnim, sprawnie zarz±dzanym, przyjaznym wobec go¶ci i ¿yczliwym wobec osób duchownych. Do tych korzy¶ci z pozytywnego wizerunku Polski w ¶wiecie, dochodz± te¿ po¿yteczne efekty dla nas samych, Polaków. Poczuli¶my siê pewniejsi i bardziej odporni na ofensywê lewactwa, okaza³o siê równie¿, ¿e ostro¿na polityka wobec imigrantów (przyjmujemy ze wschodu osoby polskiego pochodzenie oraz masowo Ukraiñców, a odmawiamy wpuszczania przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki) przynosi skutki w postaci wiêkszego poczucia bezpieczeñstwa. Nie bez powodu w wielu krajach w przewodnikach turystycznych, Polska wymieniana jest jako idealny cel wakacyjnych podró¿y.
Nie popadajmy jednak w przesadny optymizm. Papie¿ wyjecha³, a wiele problemów pozosta³o. Nadal trwa bezpardonowa walka z rz±dem, prowadzona m.in. przez uprzywilejowane kliki usadowione w instytucjach prawnych, nadal antypolskie (ale wydawane w Polsce) media donosz± na Polskê do niechêtnych nam gazet i stacji telewizyjnych na ¶wiecie. Rosja nie zaniecha³a swojej agresywnej polityki i nie wiadomo, czy znów nie podejmie zbrojnych dzia³añ na Ukrainie lub w innym z pañstw Europy Wschodniej. Zagro¿enie terroryzmem nie maleje, a obywatele Europy Zachodniej coraz bardziej obawiaj± siê o swoje bezpieczeñstwo. Tym bardziej, ¿e wci±¿ nap³ywaj± nowi uchod¼cy z po³udnia, wprawdzie nie tak masowo jak w zesz³ym roku, ale nadal w liczbie gro¼nej dla stabilizacji ca³ego kontynentu. Równocze¶nie Unia Europejska, zarz±dzana przez nieudolnych i troszcz±cych siê wy³±cznie o w³asne posady polityków, pogr±¿a siê w kryzysie, jakiego nie do¶wiadczy³a od pocz±tku swojego istnienia. Opuszczenie Unii przez Wielk± Brytaniê pog³êbia ten kryzys, podobnie jak niejasna sytuacja panuj±ca w Turcji, jednym z trzech najsilniejszych i najlepiej uzbrojonych pañstw NATO.
Dwa najwa¿niejsze wydarzenia tego lata mamy za sob±: szczyt NATO w Warszawie i ¦wiatowe Dni M³odzie¿y w Krakowie. Ale politycznych wakacji nie bêdzie, a przygotowania do nowego sezonu bêd± trwa³y przez ca³y sierpieñ. Tym bardziej, ¿e ju¿ 31 sierpnia odbêdzie siê w Warszawie spotkanie przewodnicz±cych parlamentów z tych pañstw Europy ¦rodkowo-Wschodniej, które do Unii Europejskiej nie nale¿±, ale zabiegaj± o cz³onkostwo lub przynajmniej chc± u³o¿yæ sobie korzystne relacje gospodarcze i polityczne. Na spotkaniu, w którym wezm± udzia³ kraje od Albanii i Macedonii, po Gruzjê i Azerbejd¿an, dyskutowane bêd± takie projekty zmian w traktatach europejskich, aby u³atwiæ wstêpowanie do Unii lub zawieranie z ni± dwustronnych umów. Kilka dni pó¼niej, na dorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy, spotkaj± siê przywódcy tych pañstw Europy ¦rodkowej, które nale¿± do Unii Europejskiej. Polska nie mo¿e zmarnowaæ swojej mocnej pozycji w polityce miêdzynarodowej i jesieñ bêdzie pocz±tkiem naszej intensywnej ofensywy na tym polu.
Ryszard Terlecki