[2006.11.04] Rozstrzygnięcie sporu
Dodane przez Administrator dnia 04/11/2006 17:02:25
Już za tydzień w wyborach samorządowych rozstrzygniemy, która z partii zabiegających o społeczne poparcie odniesie zwycięstwo, przesądzające o uzyskaniu decydującego wpływu na władze lokalne. Głównymi konkurentami w tej rywalizacji będą oczywiście Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. Dla obu partii zbliżający się test wyborczy zapowiada się jako niezwykle ważny. Rządzący PiS będzie miał okazję przekonać się, na ile jego program, a przede wszystkim dokonania władz państwowych, mogą liczyć na uznanie i powszechną akceptację. Z kolei PO dowie się, czy dobre wyniki w sondażach oraz stanowcza krytyka rządu, zostaną nagrodzone równie dobrym wynikiem wyborczym. Rozstrzygnięcie rywalizacji między tymi dwoma partiami będzie najważniejszym efektem zbliżających się wyborów. Pozostałe ugrupowania raczej się nie liczą, a ich ewentualne lokalne sukcesy nie przełożą się na wynik w skali całego kraju. Tzw. kandydaci niezależni mają szansę uzyskać dobry wynik jedynie w małych, najczęściej wiejskich gminach, w większych miastach – poza nielicznymi wyjątkami - decydujący głos będzie należał do największych partii.
Główni rywale polityczni już od kilku lat zabiegają o wyborcze powodzenie. Platforma Obywatelska powstała w 2001 roku, gdy trzech polityków: Tusk, Płażyński i Olechowski, rozczarowanych wynikami wyborów prezydenckich, w których Kwaśniewski pokonał Olechowskiego, postanowiło założyć nowe ugrupowanie. Z tej trójki z czasem pozostał tylko Donald Tusk, od 2003 roku lider PO. O popularności partii i jej późniejszych wynikach przesądził udział Jana Rokity w sejmowej komisji śledczej, badającej tzw. aferę Rywina. W wyborach parlamentarnych 2005 roku PO uzyskała 24,1 procent głosów, przegrywając z PiS, podczas gdy Tusk przegrał z Lechem Kaczyńskim walkę o najwyższe stanowisko w państwie.
Prawo i Sprawiedliwość powstało również na początku 2001 roku, a jej najbardziej rozpoznawalnymi politykami są od początku bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy. Partia skupiła rozmaite środowiska prawicowe, od chadeckich i konserwatywnych, po narodowe i ludowe. Wielkim sukcesem PiS okazało się zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w wyborach na prezydenta Warszawy w 2002 roku. Wizytówką partii stało się jej dążenie do uzdrowienia polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz walka z układami korupcyjnymi. PiS wygrał wybory 2005 roku, uzyskując 26,9 procent głosów, a Lech Kaczyński został Prezydentem RP.
Wybory samorządowe są najbardziej upolitycznione w tej swojej części, w której wybieramy Sejmiki Wojewódzkie. Cztery lata temu o głosy wyborców zabiegała koalicja PO-PiS, która w dwóch województwach (gdańskim i małopolskim) wybory wygrała. Obecnie właśnie rywalizacja o Sejmiki pokaże rzeczywiste wpływy obu ugrupowań, istotne będą też rezultaty wyborów w największych miastach, w tym w Warszawie. Spór o Polskę, którego na co dzień jesteśmy świadkami, a podczas wyborów także uczestnikami, na parę najbliższych lat rozstrzygnie się w niedzielę 12 listopada.
Ryszard Terlecki