[2015.07.09] Plan dobrej zmiany
Dodane przez Administrator dnia 09/07/2015 20:41:53
W miniony weekend Katowice sta³y siê stolic± wielkiej dyskusji o planach przysz³ego rz±du Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Kilkana¶cie spotkañ plenarnych, ponad trzydzie¶ci spotkañ specjalistycznych, przesz³o trzystu ekspertów, kilka tysiêcy go¶ci z ca³ego kraju, którzy spêdzili przynajmniej jeden dzieñ na kongresie, w tym szczególnie liczna reprezentacja ¦l±ska – to wszystko tworzy³o atmosferê przysz³ego sukcesu, ale te¿ intensywnej pracy programowej. To nieprawda, jak zapewnia s³awny ostatnio piosenkarz, który bez powodzenia kandydowa³ na prezydenta, ¿e mo¿na bez programu powa¿nie braæ udzia³ w wyborach. G³osuj±cy maj± prawo wiedzieæ, czego mog± spodziewaæ siê po ewentualnych pos³ach partii, która nazywa siê „Bez Partii”: czy bêd± za obni¿eniem podatków, czy za ich podwy¿szeniem, czy zgodz± siê na sprzeda¿ polskiej ziemi cudzoziemcom, czy bêd± jej broniæ, czy pozwol± na dalsze obni¿anie poziomu edukacji, czy maj± plan reformy polskiego szkolnictwa itd. Polityka bez programu to tylko wyg³up, niestety kosztowny dla wszystkich obywateli, nie tylko dla tych, którzy lubi± siê wyg³upiaæ.
Trzydniowe spotkanie polityków i ekspertów Prawa i Sprawiedliwo¶ci zajmowa³o siê przede wszystkim gospodark± i poziomem ¿ycia Polaków. W tej dziedzinie przedstawiono najwiêcej projektów, które ju¿ za kilka tygodni zostan± og³oszone jako program rz±du PiS. Ale dyskutowano tak¿e nad gruntown± reform± wymiaru sprawiedliwo¶ci, s³u¿by zdrowia, szkolnictwa, opieki spo³ecznej, armii czy kultury. W najwa¿niejszym, godzinnym wyst±pieniu przysz³a premier Beata Szyd³o wyja¶ni³a sk±d we¼mie pieni±dze na trzy najpilniejsze reformy: przywrócenie wieku emerytalnego 60 i 65 lat, zwolnienie od podatków najni¿szych wynagrodzeñ i emerytur oraz wprowadzenie dodatku w wysoko¶ci 500 z³, wyp³acanego rodzinom na ka¿de drugie i kolejne dziecko (ubo¿szym tak¿e na pierwsze). Fundusze na ten cel bêd± pochodziæ z uszczelnienia systemu podatkowego (koniec zwolnieñ dla rozmaitych bogatych cwaniaków), zablokowania wyprowadzania pieniêdzy z Polski do tzw. rajów podatkowych, a tak¿e obci±¿enia tzw. podatkiem obrotowym supermarketów i banków. Wed³ug obliczeñ fachowców powinno to przynie¶æ 73 miliardy z³otych, podczas gdy wymienione trzy reformy kosztowaæ bêd± 39 miliardów. Trzeba siê zastanowiæ, czy dodatkiem nie obj±æ wszystkich dzieci i w ten sposób zachêciæ m³odych ludzi do zak³adania rodzin.
Komentatorzy, nawet ci niechêtni prawicy, przyznali, ¿e Prawo i Sprawiedliwo¶æ znów o parê d³ugo¶ci wyprzedzi³o kampaniê Platformy. Popisy pani premier na peronach dworców i w poci±gach, tak ¿enuj±ce, ¿e a¿ wzbudzaj±ce wspó³czucie dla kobiety, która dla ratowania upadaj±cej partii musi poni¿aæ siê przed telewizyjn± publiczno¶ci±, nie uratuj± skompromitowanego rz±du. Tym bardziej, ¿e sk³adanie kolejnych obietnic, podczas gdy poprzednie nie zosta³y dotrzymane, nikogo ju¿ nie przekona. Dla Polaków sta³o siê jasne, ¿e przez osiem lat najwa¿niejszym punktem programu dzia³aczy Platformy by³o dorabianie siê maj±tków kosztem arogancko traktowanego spo³eczeñstwa.
Spotkanie w Katowicach koñczy³o siê w optymistycznym, a nawet entuzjastycznym nastroju. Jeszcze nie jest za pó¼no na dobre zmiany, jeszcze Polska mo¿e do³±czyæ do pañstw bezpiecznych i dostatnich. O tym zadecyduj± najbli¿sze wybory, które przes±dz± o warunkach naszego ¿ycia i o perspektywach na przysz³o¶æ dla kolejnego pokolenia.
Ryszard Terlecki