[2015.01.08] Przestroga Ja³ty
Dodane przez Administrator dnia 08/01/2015 18:55:30
Rocznica, któr± wkrótce bêdziemy obchodziæ, nie pozwala optymistycznie patrzeæ w przysz³o¶æ. 70 lat temu, na pocz±tku lutego 1945 roku, spotkali siê w Ja³cie przywódcy zwyciêskich mocarstw: Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych, Churchill, premier Wielkiej Brytanii oraz Stalin, sowiecki dyktator. W ci±gu tygodnia, we trzech, nie konsultuj±c siê z rz±dami innych pañstw, podjêli decyzje, które na pó³ wieku przes±dzi³y o losach ¶wiata. Niestety, tak¿e o losie Polski.
A przecie¿ Polska przez wszystkie lata wojny wiernie sta³a u boku Anglików, a polskie wojsko dzielnie bi³o siê w Afryce, we W³oszech, we Francji, w koñcu wojny tak¿e w Holandii i w Niemczech, nie wspominaj±c ju¿ o obronie brytyjskich wysp przez polskich lotników w 1940 i 1941 roku. W³adze Rzeczypospolitej, z jej Prezydentem i rz±dem, znalaz³y schronienie w Londynie, a najpotê¿niejsza w Europie podziemna Armia Krajowa, ofiarnie prowadzi³a operacje wojskowe na ty³ach frontu, wspieraj±c „sojuszników naszych sojuszników” czyli sowieckie armie. Za to wszystko Polska zosta³a potraktowana w Ja³cie gorzej ni¿ te europejskie pañstwa, które stanê³y u boku Hitlera. Polska utraci³a po³owê swojego przedwojennego terytorium, z miastami takimi jak Lwów, Wilno, Krzemieniec, Stanis³awów czy Nowogródek, które ¶wiadczy³y o znaczeniu polskiej kultury i zachowa³y tradycjê przedrozbiorowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Zabór po³owy kraju, wysiedlenie znacznej czê¶ci mieszkaj±cej tam ludno¶ci, ca³kowite zniszczenie nie tylko kultury, ale wrêcz cywilizacji, likwidacja Ko¶cio³a katolickiego i unickiego, brutalna rusyfikacja, a przede wszystkim sowietyzacja, czyli narzucenie azjatyckiej uleg³o¶ci wobec w³adzy, po³±czonej z powszechnym zdziczeniem i og³upieniem prymitywn± propagand±, skaza³y Polaków, którzy nie opu¶cili swoich ojczystych stron, na los pozbawionych praw niewolników.
Ale niesprawiedliwo¶æ, jaka spotka³a wówczas Polskê, nie ograniczy³a siê do utraty po³owy przedwojennego pañstwa. Reszta kraju, powiêkszona o obszary zabrane Niemcom, znalaz³a siê najpierw pod sowieck± okupacj±, a nastêpnie stanowi³a co¶ w rodzaju sowieckiej kolonii, zarz±dzanej przez pos³usznych Moskwie kolaborantów. W ten sposób Polska znalaz³a siê w sowieckiej strefie, tak samo jak Wêgry, Rumunia czy S³owacja, czyli pañstwa, które wspó³pracowa³y z niemieck± III Rzesz±. Polska, chocia¿ przez ca³± wojnê walczy³a po w³a¶ciwej stronie i powinna nale¿eæ do obozu zwyciêzców, zosta³a oddana Stalinowi jako ³up wojenny i poddana okrutnemu terrorowi, który z³ama³ opór Polaków i zmusi³ ich do pos³uszeñstwa wobec sowieckiej w³adzy. Mimo wielokrotnych buntów a¿ do koñca lat 80-tych Polska pozostawa³a w niewoli komunizmu, narzuconego i zarz±dzanego przez Moskwê.
W Ja³cie rozstrzygano o przysz³o¶ci Polski, ale do udzia³u w konferencji nie dopuszczono jej przedstawicieli. Sojusznicy po¶wiêcili Polskê dla z³udzenia, ¿e mo¿liwe jest u³o¿enie pokojowych stosunków z sowieck± Rosj±. Te z³udzenia rozwia³a zimna wojna, a tak¿e prawdziwe wojny, toczone w Korei, Wietnamie, Afganistanie. Historia siê nie powtarza, ale uczy ostro¿no¶ci. Dla naiwnej nadziei, ¿e mo¿na dogadaæ siê z Rosj± Putina, komu¶ mo¿e przyj¶æ do g³owy, aby znowu po¶wiêciæ Polskê. Dlatego nie mo¿emy pozwoliæ sobie na to, aby byæ s³abym pañstwem, zale¿nym od interesów coraz s³abszej Unii Europejskiej. A sojusznicy pomog± tylko temu, kto sam jest w stanie siê obroniæ.
Ryszard Terlecki