[2014.08.01] Zamiana piwnicy
Dodane przez Administrator dnia 01/08/2014 12:54:58
Musimy zrobić remont rur kanalizacyjnych w budynku, gdyż często się zapychają. Piwnica, przez którą przechodzą te rury, należy do jednego z właścicieli. Chcemy zamienić mu na stałe piwnicę, żeby mieć swobodny dostęp do czyszczaka umiejscowionego, w tym pomieszczeniu, a nie ciągle prosić o udostępnianie. Właściciele wyrażą zgodę, ale pod warunkiem, że będzie w tej sprawie uchwała i wszystko będzie zapisane w akcie notarialnym. Piwnica, którą chcemy zaproponować, jest mniejsza, ale jaśniejsza, bo z oknem. Nie wiemy, jak to zgodnie z prawem załatwić i na jakie koszty musimy się przygotować: czy akt notarialny załatwia właściciel czy wspólnota? Na czyj koszt?

Wspólnota mieszkaniowa z definicji powołana jest do zarządu nieruchomością wspólną. Piwnica przynależna do lokalu jest własnością konkretnego jej członka. Aby móc dokonać zmiany, konieczne jest więc zawarcie umowy notarialnej między właścicielem piwnicy i wspólnotą.
Organizacyjnie jest to dość skomplikowane, wymagać będzie bowiem sporządzenia odpowiedniej uchwały wspólnoty, pomiarów inwentaryzacyjnych zamienianych pomieszczeń, ewentualnych rozliczeń pieniężnych. Na skutek zamiany nastąpi zmiana powierzchni użytkowej lokalu z przynależną piwnicą. Zmieni się też suma powierzchni wszystkich lokali wraz z ich powierzchniami przynależnymi, co skutkować będzie zmianą wysokości udziałów w całej nieruchomości. Trzeba będzie pokryć koszty administracyjne, opłaty sądowe i notarialne tego przedsięwzięcia.
Dodajmy, że właściciel piwnicy ma obowiązki wynikające z art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokali i musi zezwalać na dostęp do czyszczaka. Jeśli obecny stan jest uciążliwy dla wspólnoty i właściciela piwnicy i obie strony są gotowe do dokonania zmian, to powinny wspólnie ustalić podział kosztów całego przedsięwzięcia.
(sp)